| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva ce reprezinta asta?
http://i1169.photobucket.com/albums/r513/Northwind892/Un titled-4.png

Răspuns Câştigător
| Ionait a răspuns:

E in ebraica veche. Daca nu ma insel se traduce IHVH.

Din cate mai tin eu minte, asa se scrie numele adevaratului zeu al evreilor. Se spune ca de la "desenul" acesta a aparut numele de Yahveh, Jehova, etc. Din pacate nu mai exista oameni care sa vorbeasca ebraica veche asa ca nu stim cum se pronunta sau care este adevaratul nume.

Daca imi aduc aminte pe unde am citit asta revin cu un edit.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Flacara olipica, in limba japochineza.