| anonim_4396 a întrebat:

Sunt dovezi istorice in privinta primei biserici crestine construite de petru? a facut el vreo biserica?

4 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Formularea se refera la comunitate nu la o cladire. Nu uita ca era interzisa de evrei si adunarile cu toti membrii se faceau afara. Probabil ca primele cladiri au fost case mai mari din donatiile primilor crestini. Petru era un pescar sarac, de unde vroiai sa construiasca o biserica?

| RAY a răspuns (pentru Filip23):

Atunci de ce ea dat isus porunca sa faca prima biserica?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ei ray aci se refera la biserica spirituala referindu-se la oamenii nu la cladire.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu tot la aia m-am gandit, metaforic biserica