| fearlessss a întrebat:

Te poti spovedii in orice zi de duminica sau doar cand sunt posturile mari gen de Paste etc?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Adevărata pocăinţă, Hristos a legat-o strâns de Biserica Sa - Una Singură!

În afara Bisericii nu există decât regretarea păcatului, fără o lucrare a harului! Ori Hristos nu vorbit degeaba atunci când a legat iertarea de o lucrare a harului...:

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)

(taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."

16 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

In orice zi a saptamanii si a anului, cand gasesti un preot disponibil. Insa nu in timpului Liturghiei, cand preotul are altceva de facut. Miercuri si vineri, la multe biserici se face paraclis sau acatist, poti ramane dupa si vorbesti cu preotul.

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie.

| RedDeath a răspuns (pentru danay72):

Ba scrie, numai ca Bilbia nu a fost facuta de mintea umana, iti tebuie scoala sa o poti pricepe, sau absenta lenii ca sa te deplasezi pana la biserica, unde explica saracul preot ca sa priceapa tot... omu'.

| danay72 a răspuns (pentru RedDeath):

Isus a spus ca orice om simplu poate sa priceapa Biblia.Luca10:21.Iar la biserica nu intelegi nimic din cee spune preotul, dar daca studiezi Biblia vei intelege.

| RedDeath a răspuns (pentru danay72):

Nu intelegi la biserica pentru ca n uesit atent sau n ustai la toata slujba. Eu ce am zis mai devreme? Si tu iar dai un raspuns prost. Doamne, cum ii suporti?

| danay72 a răspuns (pentru RedDeath):

Am fost la biserica si nu am inteles nimic.In schimb de cand studiez Biblia, am inteles ce ne transmite Dumnezeu.

| RedDeath a răspuns (pentru danay72):

Ai inteles cum ai vrut tu, cum ti-a convenit tie, ai interpretat biblia dupa propriile tale convingeri. In caz ca nu stii, asta nu e bine.
Cum D-zeu nu ai priceput? Culmea ca oameni fara scoala merg si pricep, dar tu nu. Cam dubioasa treaba, nu ti se pare?
De aceea, oferi raspunsuri in functie de interpretarile tale eronate si strict subiective ale Bilibiei

| danay72 a răspuns (pentru RedDeath):

Apreciez ca ai inteles ca ma bazez pe Biblie si nu pe ceea ce zic oamenii.Iar pentru un crestin autentic, Biblia nu e subiectiva ci baza convingerilor sale.

| RedDeath a răspuns (pentru danay72):

Biblia e o carte nu scrisa de mintea umana, ci prin intermediu lSfantului Duh. Tu nu il poti pricepe. Nu poti pricepe si interpreta biblia, nu esti o divinitate.

| danay72 a răspuns (pentru RedDeath):

Ai dreptate, nu sunt o divinitate, dar Dumnezeu ne invita sa o citim si ne spune ca o vom intelege, iar eu am incredere in El, nu oameni.Psalmi1:1-3

| RedDeath a răspuns (pentru danay72):

Daca faci scoala temeinica, atunci da. poti sa o pricepi, altfel nu.
Nu esti divinitate. Ti-am ma ispus. De ce te tot repeti? Nu vezi ce scriu? Tu nu esti Sfantul Duh.

| danay72 a răspuns (pentru RedDeath):

Iosua1:8,,Cartea aceasta a legii să nu se depărteze de gura ta; să citeşti din ea în şoaptă zi şi noapte şi să ai grijă să faci potrivit cu tot ce este scris în ea, căci atunci vei prospera în căile tale şi atunci vei acţiona cu înţelepciune.,, Acest lucru il spune Sfanta Scriptura.

| milan9 a răspuns (pentru RedDeath):

Scriptura nu este tocmai o carte uşor de înţeles şi accesibilă oricui. Din acest motiv există astăzi zeci de mii de grupări secatante ce pretend a li se acorda atenţie.
Câte versiuni de culte există astăzi, tot atâtea versiuni greşite de interpretare a Scripturii există, din moment ce mesajul lui Dumnezeu nu poate fi decât unul singur, lipsit de contradicții.

Din cele 31124 versete ale Bibliei, ESTE DE AȘTEPTAT ca cel puţin unele să fie dificil de înțeles, înțelese doar într-un context mai larg, sau într-un cadru care garantează lipsa de modificare şi alterare a sensului – cadrul Bisericii ("slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FARĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25)

Situația în care este trădat mesajul original devine EREZIE – cazul în care versetele sunt RĂSTĂLMĂCITE și SCOASE DIN CONTEXT.

| milan9 a răspuns:

Poti face asta oricand...

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Biblia nu vorbeste despre spovedanie la popa.

| RedDeath a răspuns:

Te poti spovedi oricand, dar bineinteles, ca trebuie sa iei legatura cu preotul ca sa iti spuna cand se poate, in functie de cati oameni mai are la spovedanie, si cate zile sa postesti.