| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca cele mai mari probleme ale omenirii sunt legate de prostie si de consecinta ei care este saracia, cine credeti ca este principalul vinovat pentru aceste probleme capitale ale omenirii?
- Religia bazata pe credinta
- Sau stiinta bazata pe Cunoasterea Rationala?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Intrebarile astea au raspunsuri evidente daca stii pe ce lume te afli. Din pacate, multi oameni inca nu stiu. Daca n-ar fi fost stiinta bazata pe cunoasterea rationala, pot sa stiu si eu ce ne-ar fi oprit sa nu ne aflam acum in continuare in Evul Mediu, poate chiar in mijlocul unei noi epidemii majore de ciuma bubonica? Populatia lumii inainte de epoca stiintifica era de cateva zeci de milioane de oameni. Nu mai intru in detalii despre speranta lor de viata, calitatea vietii, mortalitatea infantila, pentru ca sper ca ni le imaginam cu totii. In prezent, populatia lumii e de peste 7 miliarde de oameni. Deci cel mai mare dar pe care stiinta l-a oferit omenirii este chiar sansa la viata pentru miliarde de oameni. Este darul suprem, pe care nicio religie nu l-a putut oferi, nici cu o infinitate de rugaciuni.

7 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Problemele omenirii n-au legatura nici cu religia, nici cu stiinta, ci cu imbogatirea unora, pe seama altora. Asta a fost de cand lumea si lucrurile nu s-au schimbat. Iar setea de putere nu are nici religie, nici IQ, fiind prezenta la absolut toate categoriile sociale.

| Dorugar explică (pentru Alcyon):

Ce vorbesti? asta probabil in lumea ta din Carlibaba pina la Broscauti. Eu vad clar in fiecare zi cum aproape de Ro in Orientul Apropiat un razboi religios distruge sute de mi de vieti, ucide copii doar pentru ca apartin altei religii, asta dupa ce am vazut ca exact la granita Romaniei a fost un razboi religios intre ortodocsi cetnici, catolicii ustasi si musulmani. Asa ca nu vorbi chiar tú de IQ din moment ce crezi totul asa a proasta fara sa stii sau fara sa intelegi nimic din ce se intampla in lumea de azi!
In concluzie religia este cel mai mare pericol pentru omenire pentru ca toate religiile au in ele un miez FASCIST, dar tu care nu stii nimic dar crezi totul, nu ai cum sa intelegi acest lucru

| BogdantheDreamer a răspuns:

In prezent, in mare parte, majoritatea fauririlor stiintifice omoara oameni. Bombe nucleare, experimente, poluare, etc. Autodistrugere.

Religia depinde din ce parte privesti. Ai putea fi foarte usor decapitat, pentru placerea unor fanatici religiosi, vezi tu religii false, barbare.

Eu sunt ortodox, dar nu m-am considerat niciodata un crestin bun. Am fost crescut in spirit ortodox si nu am negat existenta lui D-zeu nici o clipa. La Biserica nu merg, decat foarte, foarte rar. Deci poti avea si o religie fara sa deranjezi pe nimeni, daca o ti numai pentru tine.

| Dorugar explică (pentru BogdantheDreamer):

Da ai dreptate, marile descoperiri stiintifice omoara intotdeauna oameni, de ex eu stiu un caz in care un bebelus a murit din cauza ca i s-au dat anticonceptionale, fapt care dovedeste ideea ta ca stiinta este foarte periculoasa...(cand ajunge pe mana prostilor)

| Dorugar explică (pentru BogdantheDreamer):

Daca esti ortodox inseamna ca nu ai niciun Dumnezeu, chiar daca Dumnezeu exista, pentru ca Dumnezeu au doar aceia care respecta Legamantul cerut de Dumnezeu la cortul lui Avraam, si fi sigur ca Dumnezeu nu a cerut ca cei care-l urmeaza pe EL sa fie ortodocsi care il cred pe Lucifer= Satan ca fiind Dumnezeul. Asa ca in cazul tau chiar daca exista un Dumnezeu, tu nu ai nicio legatura cu Elo si nici EL cu tine. adica esti ceva mai jos pozitionat in ochi Lui ca un ateu, pentru ca ateii nu i se inchina Satanei numindu-l Dumnezeu!

| HowdidIgethere a răspuns:

Eu cred ca baba Safta de la 2. Cu banii pe care-i da pe lumanari s-ar putea face : 5 spitale, 14 scoli, 12 aziluri, 15 camine de copii si s-ar putea reconstrui Nepalul pe jumatate.

| Dorugar explică (pentru HowdidIgethere):

Asa este, puterea credintei (a proasta) e mare!