| Dorugar a întrebat:

La ora de religie suntem invatati ca Isus este Messia, iar Messia ca si Christos se traduce cu UNSUL, ceea ce inseamna UNS intr-o functie inalta fie ea de stat fie ea religioasa. Pe de alta parte in Biblie nu scrie niciunde despre faptul ca Isus ar fi fost UNS in vreo functie conform intelesului acestui cuvant si conform traditiei iudaice.
INTREBAREA: Cand si in ce functie a fost uns Isus daca in Biblie nu este pomenit acest lucru, iar daca nu a fost uns... din ce cauza i se spune UNSUL, adica Christosul sau Messia?

Daca nu a fost uns in nicio functie inalta credeti ca porecla de UNSUL i se trage de la faptul ca era mereu uns pe gura de la zupa de oaie plina de sau, sau de la faptul ca era uns cu vazelina?

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus este Trimisul lui Dumnezeu.In Vechiul Testament exista peste 300 de profetii care s-au implinit intocmai `prin nasterea Domnului Isus.

| reihiuke a răspuns (pentru EmaS):

In Biblie mai apare numele de "Uns" la plural, in Psalmul 105 versetul 15: "Nu vă atingeţi de unşii Mei şi nu vicleniţi împotriva profeţilor Mei" (Psalmul 104 varianta ortodoxa). Deci vedem ca exista mai multi unsi si mai multi profeti.

| EmaS a răspuns (pentru reihiuke):

Da sunt alesi de Dumnezeu si pusi deoparte pentru anumite slujbe.Dar in ce priveste mantuirea este unul singur Uns ca sa se jertfeasca si sa moara.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Iarasi nu ai inteles intrebarea?
Ce dracu ai in loc de cap de nu intelegi nimic!

| Dorugar explică (pentru reihiuke):

Unsi lui Dumnezeu sunt regii si profetii Iraelului
In plus de asta nu este specificat faptul ca se refera la Isus pentru ca Isus nu a fost UNS NICIODATA in nicio functie!

| EmaS a răspuns:

Mesia (care, tradus, inseamna Hristos)" (Ioan 1:41). in limbile ebraica si greaca, cuvintele redate de regula prin „Mesia", respectiv „Hristos", inseamna „Cel Uns". Isus a fost „Unsul", sau Alesul lui Dumnezeu — promisul Conducator (Isaia 55:4). Scripturile contineau profetii despre el, iar la acea vreme, evreii erau in asteptarea lui. —Luca 3:15.

De unde stim ca Isus a fost intr-adevar Alesul lui Dumnezeu? Sa analizam ce s-a întamplat in anul 29 e.n., cand Isus era in varstă de 30 de ani. El a mers la Ioan Botezatorul pentru a fi botezat in apele Iordanului. Biblia spune: „Dupa ce a fost botezat, Isus imediat a iesit din apa; si iata, cerurile s-au deschis, si el a vazut coborand ca un porumbel Duhul lui Dumnezeu care venea peste el. Iata! A fost, de asemenea, o voce din ceruri, care zicea: «Acesta este Fiul meu, cel iubit, pe care l-am aprobat»" (Matei 3:16, 17). Dupa ce a auzit aceste cuvinte de aprobare, putea Ioan sa mai aiba vreo indoiala ca Isus era Alesul lui Dumnezeu? Turnand Duhul Sau sfant asupra lui Isus, Iehova Dumnezeu l-a uns, sau l-a numit, Rege al viitorului Sau Regat. Astfel, Isus a devenit Isus Hristos, sau Isus Unsul.

| danay72 a răspuns (pentru EmaS):

Ma bucur sa vad ca il numesti pe Dumnezeu Iehova si ca te folosesti de cartea,, Ce ne invata in realitate Biblia?''. Sper din tot sufletul sa analizezi Biblia impreuna cu martorii, pentru ca sunt sigura ca vei trage multe foloase. Fapte15:14,17; Isaia43:10-12

| Dorugar explică (pentru danay72):

Pe mine nu ma invitati sa va tin lectii despre Biblie?
Fac pariu ca daca o faceti veti deveni oameni normali care nu-si mai vor lasa copii sa moara cand au nevoie de o transfuzie, pentru ca va aduc la normalitate deschizandu-va ochii ca este mai importanta viata unui copil decat cuvintele ubei biblii scrisa de rabini si prezentata in mod sarlatanesc ca fiind "Duvantul lui Sata...ahhh...pardon am vrut sa zic Dumnezeu!

| EmaS a răspuns:

Ti-am raspuns in repetate randuri ca in El s-au implinit cele peste 300 de profetii care preziv venirea Lui Isus ca Domn si Mantuitor, iar tu scoti un verset din context si o tii una si buna, doar atata stii!

| MMihai a răspuns:

M-ai distrat cu postarea asta!

Acum 2000 de ani nu cred că aveau vaselină.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Vaselin%C4%83

| costis a răspuns:

E bine daca asisti la ora de religie. In ce clasa esti?

| danay72 a răspuns:

Uns, pentru ca a fost intronat in cer ca Rege de Dumnezeu, Rege al Regatului sau. Isaia9:6,7.1Corinteni15:20-28,Daniel7:13,14

| Dorugar explică (pentru danay72):

Hallo ce-ai patit de bati campii? sau ne iei de prosti?
Ce surse de informare ai tu de ceea ce se petrece in cer, cand fac pariu ca nici macar habar nu ai unde este cerul!
Asta ca sa nu mai zic ca minti pentru ca in Isaia nu este vorba nici de Isus si nici de ungerea lui, in corinteni vorbeste sarlatanul ucigas Pavel, deci nu este credibil cu toate ca nu se refera nici el la nicio ungere si cu atat mai putin in Daniel

| FuckTWorld a răspuns:

Nu cred ca mai au rost subiectele astea.II clar ca bibilia este un basm, o fictiune literara. Orele de relgie is o mizerie.Nu cred ca ar trebui sa-ti bati capu cu Biblia, ii o carte mizerabila, mai bine citesti Legendele Olimpului ii o opera literara de fictiune mai buna decat Biblia.Schimba te rog la ora de religie suntemi invatati(nu inveti nimic din orele alea mizerabile), nu sfatuiesc pe nimeni sa participe la ore de indobitocire si de indoctrinare(religie). Numai bine!