| Moisie a întrebat:

Stiindu-se faptul ca Analfabetism Structural inseamna sa citesti sau sa vorbesti fara sa ai proprietatea termenilor, adica NU stii ceea ce spui, faptul ca crestinii vorbesc despre Isus ca ar fi Christosul, adica UNSUL, fara ca in Biblie sa fie vreun indiciu din care sa reiasa ca Isus ar fi fost UNS ca sa primeasca denumirea de UNSUL adica Christos intreb:
Faptul ca Isus este numit UNSUL, adica Christosul, fara sa fi fost uns vreodata, este sau NU o dovada de Analfabetism Structural?

13 răspunsuri:
| casian_6565 a răspuns:

Ingerul Gavril i a spus Fecioarei Maria sa i puna numele de Iisus si faptul ca el este Hristos Fiul lui Dumnezeu reiese atunci cand Iisus este ispitit de satana Fiul este egal cu Tatal si cu Duhul are acelea INSUSIRI DUMNEZEIESTI.noi stim ca 3 Persoane nu pot fi acelasi lucru (mintea umana ) dar in cazul in care vine vorba de Dumnezeu acest lucru pica. Omul nu poate sa le stie pe toate Dumnezeu nu il lasa omul a vrut mereu sa fie mai presus de toate.

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Si nu iunteleg din ce cauza Maria nu l-a ascultat, si in loc sa-i puna numele de Isus i l-a pus pe cel de Yehoshua?
2 Fii ai lui Dumnezeu suntem absolut toti oameni pentru ca, nu-i asa, El ne-a dat viata...sau nu?
3 Fii lui Dumnezeu, adica oamenii cu CONSTIINTA, sunt egalii lui Dumnezeupentru ca oamenii s-au dovedit a fi mult mai Creatori decat Dumnezeu.
3 Arata/ne te rog unde in Biblie este pomenit cevade Sfanta Treime, nu de alta dar eu, desi am studiat-o nu am gasit nimic, si nu as vrea sa mor prost!
Cred, deci vezi ca si eu sunt un credincios, ca tu ca si alti crestini, nu aveti competenta sa vorbiti despre Dumnezeu pentru ca religia voastra nu are niciun Dumnezeu, sau crezi ca daca primii crestini au FURAT Biblia religiei mozaice si o interpreteaza in mod mincinos, crezi ca prin aceste nemernicii au reusit sa-l FURE si pe Dumnezeul religiei mozaice din ceruri?

| casian_6565 a răspuns (pentru Moisie):

Pai nu i a pus numele de Iisus? Altfel de unde am sti ca il cheama asa?
Facerea "Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noatra!" nu e la plural?
acum nu am chef sa caut in biblie dar nu stiu cat ai citit ca e imposibil sa nu gasesti ceva ce se face referire la SF Treime la botez cand s a auzit un glas din cer si un porumbel a coborat peste Iisus? nu stiu ce biblie ai citit dar m am saturat sa ma tot contrazic cu tine! Daca ai studiat biblia ai fi stiut ca Iisus a venit cu un intreit aspect:ca profet arhiereu si imparat cauta si afla ce inseamna si mai vorbim...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Daca voi oamenii sunteti mult mai creatori decat Dumnezeu, m-as indura sa va dau tot Tabelul lui Mendeleev(elementele chimice), in doza pe care o doriti, apoi, voi creatorii sa faceti si mie o capra care sa si behaie!
Daca o faceti sunteti mai tari. Daca nu? Nici macar moarta...

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Eu nu am vazut nicio capra facuta de Dumnezeu ci doar capre nascute de parintii lor, dar in schimb VAD ca societatea dezvoltata a oamenilor rationali creaza atat de multe lucruri care ne usureaza viata, incat Dumnezeul biblic pare un impotent pitic de gradina care a disparut ca magarul in ceata,... asta daca ar fi sa-i analizam activitatea din ultimii 5000 de ani de cand a luat legatura cu oamenii langa cortul lui Avraam, si sa nu/mi povestesti ca pe atunci nu erau create deja create caprele de catre mamele lor caprine

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Voi nu stiti nimic, ci numai credeti, dar si asta tot asa a proasta, pe }Isus" l-a chemat Yehoshua si nu Isus!
2 Pai sigur ca este la plural daca in Biblie in Psalmul 82 vedem ca Domnul Dumnezeu conduce o adunare de Dumnezei, deci inseamna ca sunt mai multi Dumnezei.
3 Cine ti-a bagat asemenea prostii in cap? In Biblie nu scrie absolut nimic despre "venirea lui Isus din Sfanta Treime.
Vocea care s-a auzit din cer putea sa fie si a Satanei perntru ca nu exista dovezi sa fi venit de la Dumnezeu iar faptul cu porumbelul nu inseamna absolut altceva decat NIMIC!
Isus nu a venit, ci a fost nascut de mama sa asa cum se naste oricare copil, sau tu mai crezi ca a venit adus de barza?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Nu prea vad ce ne usureaza viata din 'creatiile oamenilor rationali', in schimb, daca tu poti face din 'elemente' o capra, orice, macar o celula vie, promit sa nu ma mai inchin Acelui 'Dumnezeu impotent', ci doar tie!
(nu accept virusi, la asta va pricepeti, dar nici pe aia nu-i faceti voi de la inceput-nici clone, asta inseamna 'copy-paste', nici la asta nu va pricepeti.Fa ceva incepand cu inceputul:fa aur! Chiar ma intereseaza.Si atunci o sa ma inchin la alde voi!

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Eu m-a facut ceva mult mai valoros decat o capra sau o molecula de aur, si anume am facut un copil, pe cand Dumnezeul biblic tace ca porcu-n cucuruz si nu face altceva decat face si piticul de gradina a lu nevasta/mea, adica nimic!
Asa ca te poti inchina parintilor care te-au facut si pe ei trebuie sa-i slavesti dar si tehnicii care iti permite sa traiesti ca un om modern si nu ca o vita in grajd

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Ma inchin si parintilor, deoarece respectand Decalogul, pe Dumnezeu, sunt obligat sa-mi respect si sa -mi cinstesc parintii.
Dar Tatal meu este in ceruri. Parintii pe pamant. Tatal Cel din ceruri m-a obligat sa-mi iubesc parintii, parintii nu intotdeauna imi cer sa-l iubesc pe Dumnezeu.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Tu nu ai niciun Tata in ceruri pentru ca avand o religie fara Dumnezeu nu poti avea un Dumnezeu in ceruri!
Sau crezi ca daca voi crestinii ati FURAT scriptura religiei mozaice si galeria de personaje mitologice ale acestei religii, credeti ca l-ati furat si pe Dumnezeul din ceruri al acelei religii?
Sau nu stie eu si ati facut si voi pe ascuns un legamant cu Dumnezeu asa cum a facut Avraam pentru neamul lui?
Pina una-alta religia crestina a fost inventata de niste sarlatani condusi de un ucigas si prigonitor, care s-au strans in jurul unei mese la primul Conciliu al Apostolilor, si aceastainventie a fost impusa ca religie de un ucigas in serie care in calitate de Imparat Roman si-a ucis pina si propria sa familie de "sfant" ce era!
Asa ca despre ce vorbesti?

| casian_6565 a răspuns (pentru Moisie):

Pe asta se bazeaza credinta sa crezi in ceea ce nu vezi de unde sti tu ca nu exista Dumnezeu? Iisus este Imparatul cel fara de moarte si Dumnezeul nostru IMPARATUL IMPARATILOR SI REGELE REGILOR.nu veni l a mine cu minciunile tale de 2 bani ca nu exista Dumnezeu daca tu zici ca exista satana exista si Dumnezeu despre care vorbesc ca satana a fost un inger care a vrut sa fie mult mai puternic.Te crezi cumva Dumnezeu sa le stii pe toate? Parerea ta este una dar asta nu inseamna ca nu exista si alte bazaconii deale tale! Ai copil? pai esti om mare batut in cap fiindca iisus nu a avut tata :Maria nu era casatorita cu iosif cand a venit ingerul e putere
Dumnezeiasca daca nu ai auzit de asa ceva sau nici macar nu crezi in nimic ce sa mai... Necredinta asta o sa te coste mult si o sa mi dai dreptate candva... si o sa ti para rau

| Moisie explică (pentru casian_6565):

Eu stiu ca nu exista pentru ca stiu care este definitia cuvantului "a exista" si se pare ca tu nu cunosti aceasta definitie, din moment ce sustii ca EXISTA!
Isus nu mai este imparat pentru ca l-au mancat viermii de cca 2000 de ani, daca era imparat, atunci avea si el o tara asa cum are Imparatul Japoniei.
Da, eu ma cred un Dumnezeu, si anume sunt Dumnezeul copiilor pe care i-am creat, si pe care ii cresc si ii educ ca sa devina si ei la randul lor niste Dumnezei adevarati!
Nici credinta ta a proasta nu se poate termina prea bine pentru ca tu CREZI ca ai un Dumnezeu, dar nu STII ca "dumenezeul" tau se recunoaste ca fiind Lucifer si seful cheilor Iadului!
Asa ca pazea...esti pe o credinta gresita!

| casian_6565 a răspuns (pentru Moisie):

Iisus este imparat dar nu imparat al lumii pamantesti ci a imparatiei fara sfarsit si daca exista lucifer nu exista si Dumnezeu? te auzi ce vorbesti om in toata firea de 2 bani mai bine ti ai tine gura tu esti pe o credinta gresita fara suparare dar ai ceva la cap