| sabin89 a întrebat:

Un apostol al lui Iisus (Pavel) le-a scris unor credincioși din vremea sa: "Fraților, de-acum vremea s-a scurtat". Un alt apostol (Ioan) a scris: "Copilaților, este ceasul cel de pe urmă". Și un altul (Petru): "Sfârșitul tuturor lucrurilor este aproappe".
Care ar putea fi explicația? Că, după cum știm, au trecut niște mii de ani de atunci. Am întrebat odată un înțelept și mi-a spus că la Dumnezeu o mie de ani sunt ca o zi. Nu mi s-a părut relevant răspunsul, pentru că așa și peste zece mii de ani se va putea spune același lucru, că doar zece mii de ani sunt ca zece zile. Aveți un răspuns mai bun?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cu cre(s)tini degeaba conversezi ceva, ei nu au dezvoltata gandirea rationala, le ei totul are un singur raspuns dumnezeu a facut sau baga vrajeli, minciuni, ipocrizi apoi trec la jigniri ca niste copilasi de gradinita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece trăim în zilele din urmă.
Într-adevăr, la Dumnezeu o zi poate fi un deceniu, mileniu, secol sau o mie de ani ca o zi.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Trăim noi în zilele din urmă? Și cei din primul secol tot în zilele din urmă trăiau?

| LaviniuA a răspuns:

Si ce voiai sa zica? Ca marii prezicatori new age mancatori de cacao, care ies in fata si zic "in anul cutare o sa cam pierim bai nene. Stiu ca am citit in stele". Au zis si ei ca sfarsitul e aproape. E de ajuns sa vezi semnele in viata de zi cu zi in orase. Nu e nevoie sa zica cineva anul cand vine. Daca vezi peste tot coruptie, prostitutie, drogangeala, saracie, oameni fara aspiratii catre divinitate inseamna ca se merge catre sfarsit.
Nu e ca s-ar fi gandit ei ca... stai ca pentru Dz o mie ani=o zi, ia sa calculam o integrala, scoatem radical si vedem cat ne da... aha deci e aproape in termenii lui Dz.

| sabin89 explică (pentru LaviniuA):

Ce voiam să zică? Mai bine mă întrebai ce nu voiam să zică. Nu voiam să zică, că e aproape. Pentru că nu era aproape. Poate că e aproape acum, dar nu era atunci.

| LaviniuA a răspuns (pentru sabin89):

Or fi vrut sa ii grabeasca pe oameni ca sa nu o mai arda aiurea. In 2 mii ani intra vreo 20-30 vieti de om ceea ce nu e chiar asa mult. Plus ca unele existente sunt pierdute cu boli, razboaie.

| KovacsB a răspuns:

Pavel nu l-a cunoscut personal pe Iisus.
Ar fi avut doar o vedenie.

1. „Oamenii care-l însoţeau, au rămas încremeniţi; auzeau în adevăr glasul, dar nu vedeau pe nimeni." (Faptele Apostolilor, 9:7)
2. „Cei ce erau cu mine, au văzut bine lumina, şi s-au înfricoşat; dar n-au auzit glasul Celui ce vorbea." (Faptele Apostolilor, 22:9)

Pavel a renegat iudaismul cat si gandirea Nazarineanului. Iisus a fost doar un reformator al iudaismului, nu a avut de gand sa creeze o alta religie. Pavel a facut asta.

| EestiSodalane a răspuns:

Prin "aproape" nu era neaparat o afirmatie temporală ci se referea la o "fază a umanitatii". În viziunea Creștină istoria umanitatii are mai multe faze și acum după întruparea lui Hristos ne aflăm în faza finală. Acum nu se mai poate întampla nimic altceva decat Judecata finală, la scara istoriei.

| LaviniuA a răspuns (pentru EestiSodalane):

Si dupa faza finala si judecata ce vine pe pamant? (in viziunea crestina)

| EestiSodalane a răspuns (pentru LaviniuA):

Restaurarea intregii creatii. Tot Cosmosul va fi restaurat de Dumnezeu la starea inițială, necoruptă, așa cum ar fi trebuit să fie ea întotdeauna. Nu va mai exista moarte și păcat, omul (mântuit) va fi dumnezeu după har, îndumnezeit prin intermediul energiilor necreate, va avea un trup desavarsit așa cum a avut Hristos după înviere.
Și cei nemântuiti/damnați/judecați vor fi restaurati la fel ca toată lumea, dar ei vor percepe harul iubitor al lui Dumnezeu ca pe un foc mistuitor și asta le va fi din păcate suferința eternă. Această suferință va fi pur subiectivă deoarece în realitate nimeni nu urmărește să le facă rău, dar fiind răi nu vor percepe binele în mod obiectiv, adică nu-l vor accepta.

| LaviniuA a răspuns (pentru EestiSodalane):

Mersi. Ma asteptam sa fie ceva fatalist, dar oricum e frumos happy

| T0Teu a răspuns:

Chestia aia ca o mie de ani sunt ca o zi e adevarata, scrie in Biblie, dar eu as da un alt raspuns. Versetele de mai sus se refera ca suntema sfârșit, nu mai e mult si va veni sfarsitul lumii, rapirea Bisericii la cer

| sabin89 explică (pentru T0Teu):

"se refera ca suntema sfârșit, nu mai e mult..."
Poate nu mai e mult acum, dar de ce spuneau ei atunci, în vremea lor, că nu mai e mult?

| T0Teu a răspuns (pentru sabin89):

Nu stiu sincer, dar daca acum 2000 de ani mai era putin pana la sfârșitul lumii acum mai e mult mai putin. Poate chiar de asta ziceau de pe atunci ca mai e putin: pentru ca noi sa credem ca acum mai e mult mai putin decat era atunci. Nu stiu sigur

| Effy35 a răspuns:

Mulți adepți ai lui Hristos din acea vreme credeau că Hristos trebuie să vină în timpul lor, așa că mulți dintre ei și-au vândut casele și tot ceea ce aveau mai scump.

| sabin89 explică (pentru Effy35):

Că mulți adepți au crezut asta ar mai fi de înțeles, dar se vede că înșiși apostolii au crezut, ei care erau sub inspirație. Asta nu se mai poate explica ușor.