| Effy35 a întrebat:

De ce cred creștinii că Iisus trebuie să vină din nou?

"Permiteți-mi să mă refer pentru o clipă la interpretarea prin care unii se străduiesc să scape de sensul real al cuvintelor Domnului nostru. Ei spun că 'această generație nu va trece până ce toate aceste lucruri nu se vor împlini' trebuie să însemne că, deși Ierusalimul însuși urma să fie distrus, rasa evreiască va fi păstrată până la venirea Fiului Omului. Repet că o astfel de interpretare este complet inadmisibilă. '/Această generație/' desemnează oamenii care trăiau atunci; și faptul că acesta a fost sensul lui Hristos reiese din alte pasaje din prima evanghelie. Întoarceți-vă, de exemplu, la Matei xvi. 27, 28. '/Pentru că Fiul omului va veni curând în slava Tatălui Său cu îngerii Săi; și atunci va răsplăti fiecăruia după faptele sale/.' Aceasta este chiar venirea despre care vorbește El în acest capitol [Matei 24]. '/Adevărat vă spun că sunt unii dintre cei ce stau aici care nu vor gusta moartea până nu vor vedea pe Fiul omului venind în împărăția Sa/.' El urma să vină în slava Sa, -- să vină cu îngerii Săi, să judece lumea în timpul vieții unora care Îl ascultau atunci". -- Robert William Dale (1829 - 1895)

29 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu te duci tu la biserica, sa discuti cu preotul aceste probleme care te macina?

| Effy35 explică (pentru Violleta2022):

Pentru că nu fac parte din niciun cult religios.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Effy35):

Nici nu trebuie sa faci faci parte din vreun cult religios, doar sa mergi pe rand la toate tipurile de biserici si religii ca sa discuti cu preotii, vazand parerile lor si ce spune religia lor in acele cazuri, fiindca pe acest forum nu avem preoti!

| Effy35 explică (pentru Violleta2022):

De ce să mă duc la preoți să-i întreb? Credeți că ei dețin adevărul absolut?
Mă adresez creștinilor pentru că se presupune că ei dețin adevărul pentru credințele lor.
Un creștin autentic îmi va da răspunsul pe baza a ceea ce a citit el, nu preotul pentru el, pentru că zicala crede și nu cerceta înțeleg că nu se aplică la creștinism.

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru Violleta2022):

Adica sunteti" experta" in absolut toate domeniile si va dati inapoi de la religie?
Dar macar doua postari tot ati reusit, chiar daca nu stiti nimic, si uite asa ati trecut de 100.000 de postari cu baliverne insirate pe acest site.
Aveti timp liber nu gluma.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Effy35):

"Acum 5 ore | Effy35 explică (pentru Violleta2022):
De ce să mă duc la preoți să-i întreb? Credeți că ei dețin adevărul absolut?"

NU, bineinteles ca nu cunosc adevarul absolut, dar ai venit aici cu o problema pe care nu o cunsoti si nu ai habar ce inseamna, de aceea te-am sfatuit sa mergi la mai multi preoti de religie diferita pentru a afla parerea fiecaruia in parte.
Cum tu spui ca nu esti in vreun cult religios, inseamna ca nu esti un crestin autentic, deci poti afla din gurile a cativa preoti autentici, ceea ce te doresti sa afli, raspuns la intrebarea ta de mai sus!

| Effy35 explică (pentru Violleta2022):

De unde știi că nu sunt la subiect și că nu am cunoștințe despre această problemă?
Dimpotrivă, știu, pentru că am făcut școala teologică cu un motiv.
Dar nu trebuie să mă explic nimănui.
Întrebările se pun si din alte motive.
Și nu am auzit niciodată o asemenea prostie că un creștin adevărat este cel înscris într-o sectă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Effy35):

Fiindca ai declarat singur ca nu esti in nici un CULT RELIGIOS, mai sus, cand te-am trimis la biserica sa vorbesti cu un preot, daca la scoala teologica, nu ai inteles ce ti s-a predat, daca vii aici sa-ti explice altii.

Vad ca nu stai bine nici cu vederea, ca NU am spus nicaieri ca ai fi inscris in vreo SECTA, asta este sconire d ela tine.

| Effy35 explică (pentru Violleta2022):

Da, am spus că nu aparțin niciunui cult religios, dar asta nu înseamnă că, dacă cineva nu aparține unui cult religios, nu este creștin sau, mai rău, nu este un creștin autentic. De fapt, primii creștini nu aparțineau niciunui cult.

Din nou, încă o bazaconie inventata de tine despre cum că în teologie nu am învățat nimic. Dragă, nu tot ce se predă în școlile de teologie trebuie să fie 100% adevărat.
Oricum, las-o baltă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Effy35):

Atunci explica de ce vii pe un forum sa ceri lamuriri?
Esti incapabil sa intelegi ceea ce inveti la scoala teologica?
Ti-am recomandat sa mergi la diverse biserici, sa discuti cu diversi preoti tocmai pentru a te lumina cu privire la dilema ta, dar vad ca pricepi al naibii de greu.

| Effy35 explică (pentru Violleta2022):

Nu există nicio dilemă în care trebuie să cer cuiva lămuriri, pentru că adevărul este chiar în fața noastră.
Este o întrebare retorică. Dar chestia cu re-comandarea unui preot nu este tocmai bună având în vedere că fiecare creștin este îndrumat, dacă nu obligat, să citească singur Biblia.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Effy35):

Pentru cei ca tine, care nu-s capabili sa inteleaga ce citesc in Biblie, este recomandat sa mearga la un preot sau profesor teolog si sa intrebe.

| Effy35 explică (pentru Violleta2022):

Asa este, nu sunt capabil. Bine ca esti tu capabila si preotul tau happy

| minrest a răspuns:

Buna intrebare. Un grup de oameni a ajuns la concluzia ca liderul lor este mesia evreesc. Omul tocmai murise, dar asta nu e un impediment; nu are decat sa vina cu puteri supranaturale, si sa faca ce face mesia: nemurirea, pacea mondiala si cunostinta de Dumnezeu pentru toti. Asta nu ar fi a doua venire, ci continuarea misiunii, dupa o vizita in ceruri. DAR. Persona intarzie o suta de ani, apoi inca o suta, apoi inca una. Deja intarzierea e asa de mare, incat daca vine totusi, asta ar fi a doua venire.

| Effy35 explică (pentru minrest):

Ideea este că creștinii Îl așteaptă pe acest Iisus pe baza unei promisiuni din Biblie care, din păcate, a fost pentru creștinii din primul secol, conform cu Luca 9:27 și Matei 24:34.

| minrest a răspuns (pentru Effy35):

Da, nimic de zis, ai gasit o explicatie care nu contrazice nimic din NT. Respect o documentare serioasa. Totusi, constat ca nu exista pace mondiala, oamenii mor chiar foarte devreme, iar cunostinta de Dumnezeu, din pacate, e extrem de putin raspamdita in populatia lumii. Astea trei elemente par sa sugereze ca mesia nu a venit.

| Effy35 explică (pentru minrest):

Confuzia apare atunci când "Împărăția lui Dumnezeu" este asociată cu una fizică, și nu cu una spirituală, așa cum reiese din anumite pasaje biblice (ex. Luca 17:21). Împărăția la care se face referire în multe cărți profetice, inclusiv în cartea lui Daniel, este una care va domni pentru totdeauna pe pământ și este Cuvântul lui Dumnezeu. Este important de menționat că un imperiu nu înseamnă o lume întreagă, ci o zonă dominantă. Așadar, Cuvântul lui Dumnezeu este un regat pământesc, cam asta este ceea ce spun pasajele.
Nu am găsit alte pasaje care să relateze că împărăția care va domni pe pământ va fi una fără moarte, de pace.

| minrest a răspuns (pentru Effy35):

''Leul va paste langa miel, si ii va pazi un copilas'', ''Vor face din sabii fiare de plug, caci nu vor mai invata razboiul'', Isaia, pacea vesnica, adusa de mesia. Nu e numai in Isaia, citez din memorie. La asta se refera explicit Isaia, la venirea lui mesia. ''Cunostinta de Dumnezeu va acoperi Pamantul, cum acopera apa pestii marii'', Ezechiel. Se refera explicit la lumea de dupa venirea lui mesia. Nu ca ar fi doar in Ezechiel. Nu cred ca astea sunt trasaturi ale unei imparatii pamantesti, care sa asigure dominatia evreilor, cum in mod gresit e prezentata conceptia evreilor despre mesia. De asta Isus nu a facut lucrarea mesianica, pentru ca nu este mesia, si de asta nici nu a revenit. Pentru ca stim cand va veni mesia, scrie in VT, intalnesti asta la fiecare pas: cand oamenii se vor intoarce la Dumnezeu.

| Effy35 explică (pentru minrest):

Da, mă gândeam că vei aduce în discuție aceste pasaje profetice din Isaia.Totuși, am ales să înțeleg aceste pasaje în mod diferit, nu diferit în sensul de a interpreta pasajele, ci mai degrabă de a le înțelege și de a le completa sau atribui cu alte pasaje din Scriptură care se referă la ele.
Leul se va hrăni cu mielul și un prunc se va hrăni cu ei" (Isaia 11:6) se poate referi mai degrabă la o perioadă de acomodare a poporului evreu cu neamurile, deoarece, după cum bine știm din Talmud și din alte cărți religioase, neamurile erau asemănate de evrei cu animalele sălbatice și nu aveau voie să se asocieze cu ele, iar faptul că la un moment dat acest lucru este posibil denotă faptul că aceste neamuri de oameni sunt descrise ca fiind acele animale care locuiau împreună in pace în noul Israel (Mica 4:1, 2).
Așadar, în acest context, nu vorbim despre națiuni sau popoare care trăiesc în pace cu poporul Israel, ci despre indivizi sau oameni din diferite națiuni care trăiesc în pace cu evreii in acest popor restaurat Israel.

"Vor face din sabii fiare de plug, caci nu vor mai invata razboiul"
Găsim acest fragment în Mica 4:3, care, de data aceasta, se referă explicit la națiuni, dar nu la toate națiunile, conform lui Isaia 2:4. Aici se poate referi la faptul că națiunile sau unele națiuni nu vor mai avea obiceiul sau obișnuința de a purta războaie ca odinioară, ceea ce înseamnă că războaiele vor fi din ce în ce mai rare, dacă nu chiar deloc.

În ceea ce privește "Cunoașterea lui Dumnezeu va acoperi pământul așa cum apa acoperă peștii din mare", prefer să cred că trăim într-o epocă în care cunoașterea lui Dumnezeu, oricât de mică ar fi, este cea mai cunoscută din toate timpurile.

| Effy35 explică (pentru minrest):

Este clar că toate profețiile din Biblie despre o împărăție a cerurilor se referă la poporul evreu format din rămășița lui rămasă după distrugerea celui de-al doilea templu, o rămășiță reconstituită pe baza Cuvântului lui Dumnezeu răspândit printre neamuri și din care s-a format ceea ce numim noi împărăția lui Dumnezeu sau a cerurilor, așa cum a prezis Biblia.
Aceste previziuni au avut loc deja și nu pot fi înlocuite cu altele noi, deoarece istoria a fost scrisă, in opinia mea.

| minrest a răspuns (pentru Effy35):

Effy35, evreii au fost cei mai pasnici oameni, tu nu ai citit nimic din cele 56 sau 53 de volume ale Talmudului, ci ai citit afirmatii ale unor oameni care aveau o miza ideologica mare, si nu se dau in laturi de la minciuna. Neamurile traiau bine cu evreii in Iudeea, vezi asta clar in NT. Iarasi nu e mare lucru ca unele popoare sunt un pic mai pasnice, in lumea de azi exista sute de conflicte armate, iar tarile care nu sunt angrenate in razboaeie, sunt inarmate si pregatite de razboi, tocmai aceste tari invata razboiul si fac sabie din plug, nu invers: USA, UK, Germania. Mesia nu vine pentru schimbari minore. Cunoasterea de Dumnezeu NU acopera pamantul precum apa pestii marii. Lumea mesianica va fi lumea asa cum ar trebui sa fie. Dar pentru asta ar trebui ca oamenii sa se intoarca la Dumnezeu. E ceva ce a fost lasat si in seama oamenilor.

| minrest a răspuns (pentru Effy35):

Toata lumea beneficiaza de venirea lui mesia. Pacea foloseste mai mult popoarelor slabe, oricum foloseste tuturor. Evreii tinand legea, chiar si doar dupa intelegerea lor, dar fara idolatrie, arata pe Dumnezeu tuturor celorlalti. Asta este rostul legamantului. Dar nu vad de ce ar constitui doar evreii lumea care va veni.

| Effy35 explică (pentru minrest):

Poate cu altă ocazie vom discuta acest subiect pe larg și vom ajunge la o mai bună înțelegere. Multumesc pentru timpul acordat happy

| LaviniuA a răspuns:

Foarte interesant. Deci tu ai facut teologia si scrii ca nu stii ce semnifica asta cu venirea.
Nu erau pe acolo grupuri de studiu, mai inspre aprofundare, misticism? Ca banuiesc ca fac in sine va lasa cu o gramada de intrebari.
Imi amintesc de ceea ce spunea preotul ala Ilie Toader pe yt... nu stiu daca tot ce zice el e adevarat cu privire la facultatea resp. Dar suna cam trist ce zice happy

| Effy35 explică (pentru LaviniuA):

Acest concept, această idee nu îmi aparține, ci este preluată dintr-o perspectivă escatologică a creștinismului numită preterism, care susține că multe, dacă nu toate profețiile din Biblie despre sfârșitul lumii și venirea lui Iisus Hristos s-au împlinit deja în trecut, în special în primul secol d.Hr.

| Xox0 a răspuns:

User-ul minrest zice bine.
Ar mai fi ceva legat de era zodiacala. Unii spun ca suntem in era zodiacala a Vărsătorului, alții spun ca urmează era zodiacala Pești și ca mereu la trecerea dintre aceste perioade, se repeta treaba cu Mesia.
E conspirativa ideea, dar cine știe.

| T0Teu a răspuns:

Sunt foarte multe versete în Biblie care arata și spun CLAR ca Domnul Isus trebuie sa Se întoarcă sa Își răpească Biserica la cer

| Pocait01 a răspuns:

(I)
Legat de Matei 24:34, Puțin mai sus începe cu ATUNCI se va arăta în cer semnul Fiului omului. Atunci când? Scrie puțin mai sus ce trebuie să se întâmple.
După ce s-a referit la smochin, Isus a adăugat: „Adevărat vă spun că nu va trece cu nici un chip această generație până nu se vor întâmpla toate aceste lucruri." (Versetul a fost tradus după versiunea engleză din textul original al comentariului, n.tr.) „Această generație" nu poate să se refere la oamenii care au trăit pe vremea când era Cristos pe pământ; toți aceia au murit, dar evenimentele descrise în capitolul 24 nu au avut încă loc. Ce a vrut atunci Domnul să spună prin acest termen: „generația aceasta"? Există două explicații plauzibile:
F.W. Grant și alți comentatori cred că este vorba despre „însăși generația care vede începutul acestor lucruri, și care va apuca să vadă și sfârșitul." Aceiași oameni care văd ridicarea Israelului ca națiune, (sau care văd începutul Marii Strâmtorări) îl va vedea pe Domnul Isus venind pe norii cerului ca să domnească.

Cealaltă explicație este că termenul generație trebuie luat în sensul de rasă (sau „neam", cum redă versiunea Cornilescu acest verset, n.tr.). Este o traducere legitimă a termenului original din greacă, care înseamnă „oameni din același stoc", „rasă" sau „familie" (Matei 12:45; Matei 23:35, 36). Așadar Isus a prezis că rasa iudaică va supraviețui, pentru a vedea toate aceste lucruri împlinindu-se. Este un miracol al istoriei faptul că evreii continuă să supraviețuiască, după toate persecuțiile și atrocitățile la care au fost supuși.

Dar eu cred că de aici se mai desprinde un gând. Pe vremea lui Isus, termenul „neamul acesta" (sau „generația aceasta", n.tr.) se referea la un popor care refuza cu încăpățânare să-L recunoască pe El ca Mesia. Cred că El a prezis că Israelul ca națiune va continua să-L respingă pe Cristos până la a doua Sa venire. Atunci toată răzvrătirea va fi zdrobită și numai aceia care se vor supune de bună voie guvernării Sale vor fi cruțați, pentru a putea intra în Mia de ani.

(II)
Răspunsul la Matei 16:18 este fix în următoarele versete, nouă la număr.
Afirmația aceasta este întărită de versetele 2Petru 1:16 și Ioan 1:14.

Concluzia: citiți Biblia dacă vreți răspunsuri din ea...

| JasonVorhees a răspuns:

În loc să ne pierdem timpul cu astfel de credințe fanteziste, ar trebui să ne concentrăm pe realitate și să fim critici față de aceste mituri religioase învechite și lipsite de sens happy