| aabaaab3278 a întrebat:

Unde in Biblie a spus Iisus ca El este Dumnezeu? Unde a spus ca trebuie sa ne rugam Lui?

11 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Isus nu a zis asa ceva si nimic altceva despre EL! Dumnezeu Tatal a zis : Acesta este fiul Meu de EL sa ascultati! A spus asta cand Isus era botezat si a zis cu voce tare incat a auzit toata multimea care era de fata! ...si multe alte exemple!

| aabaaab3278 explică (pentru lpavel):

Si atunci de ce te inchini lui Iisus si nu lui Dumnezeu? De ce te inchini sfintilor si nu lui Dumnezeu direct?

| lpavel a răspuns (pentru aabaaab3278):

Banuiesc ca stii : Tatal Nostru - in care se zice : Precum in cer asa si pe pamant -acum un ex. Tu ai un prieten care la randul lui el are alt prieten dar tu abia il cunosti pe acel prieten si ai nevoie de o favoare mare al lui, iar ca sa fii sigur ca te va ajuta ii ceri ajutorul prietenului tau, nu-i asa? De aceia se zice : precum in cer asa si pe pamant!
D-zeu va auzi mai bine rugaciunea unui sfant care cere ajutor pentru tine decat pe tine! Apoi tot D-zeu spune prin profeti : Tot ce veti cere prin Fiul vi se va da! etc

Răspuns utilizator avertizat
| aabaaab3278 explică (pentru lpavel):

Nu e mai bine sa-I cer lui Dumnezeu din prima? Parca e mai usor decat sa o lungim cu inca vreo 20 de entitati, nu?

| lpavel a răspuns (pentru aabaaab3278):

E bine si asa si asa...

| aabaaab3278 explică (pentru lpavel):

Deci Islamul ar fi ok ca religie, nu? Ei se roaga strict lui Dumnezeu, dar il recunoas si pe Iisus, Fecioara Maria si ceilalti profeti.

| lpavel a răspuns (pentru aabaaab3278):

Toate religiile sunt OK cat timp invata sa fi pasnic si bun, sa faci bine si sa nu urasti...

| aabaaab3278 explică (pentru lpavel):

Si hinduismul indeamna la pace si iubire, dar e criticat de crestinism de nu se vede.

| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Ei, cum ti se pare a fi? Creatura sau CREATOR? thinking

| Anonim027 a răspuns:

‭‭Matei‬ ‭4:10‬ ‭VDC‬‬
[10] „Pleacă, Satano", i-a răspuns Isus. „Căci este scris: ‘Domnului Dumnezeului tău să te închini și numai Lui să-I slujești.’"
‭‭Psalmul‬ ‭95:6‭-‬7‬ ‭VDC‬‬
[6] veniți să ne închinăm și să ne smerim, să ne plecăm genunchiul înaintea Domnului, Făcătorului nostru! [7] Căci El este Dumnezeul nostru și noi suntem poporul pășunii Lui, turma pe care o povățuiește mâna Lui… O! de ați asculta azi glasul Lui!

‭‭Ioan‬ ‭14:10‭-‬11‬ ‭VDC‬‬
[10] Nu crezi că Eu sunt în Tatăl și Tatăl este în Mine? Cuvintele pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine, ci Tatăl, care locuiește în Mine, El face aceste lucrări ale Lui. [11] Credeți-Mă că Eu sunt în Tatăl și Tatăl este în Mine; credeți cel puțin pentru lucrările acestea.