| Ady17Ardelean17 a întrebat:

Vreau sa stiu totul despre numarul 17 si ce inseamna daca il vezi cel putin 10 ori pe zi fara sa vrei?

Ca sa intelegeti ideea, locuiesc intr-un cartier numit 17, ora nasteri 17:17 numarul la casa 17, data nasterii 17 decembrie... la facultate am stat in ultimu rand din sute de elevi am picat pe lista numarul 17, primul bilet la examen dintr-un bol 17...

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

Bai oameni buni baiatul vrea sa stie despre acel nume, nu desprea ceea ce creadeti voi.

17 - in biblie, numarul 17 simbolizeaza "depasirea inamicului" si "victoria totala." Dumnezeu a biruit pacatele oamenilor rebeli, atunci cand a inceput sa inunde pamantul prin ploaie pe data de 17 a lunii a doua ebraica. Arca lui Noe si opt pasageri sale odihnit pe muntii Ararat pe data de 17 a lunii a saptea...
17 simbolizeaza pozitia noastra cu Dumnezeu.

http://numerology-thenumbersandtheirmeanings.blogspot.ro/......er-17.html

http://www.ridingthebeast.com/numbers/nu17.php

28 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sunt doar superstitii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Imi place ca esti sceptic cand vine vorba de asa ceva si cand vine vorba de alte religii DAR cand vine vorba de propria ta religie, acel scepticism este oprit. Bravo.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Religia mea nu crede in superstitii, pentru ca Biblia nu sustine asa ceva, iar tu stii ca noi ne bazam doar pe Biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Presimt ca n-ai inteles ce-am vrut sa zic. Mai citeste de cateva ori, poate o sa te prinzi (si cand te prinzi, tine-te bine sa nu cazi).

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"Religia mea nu crede in superstitii..."

Esti funny...

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca nu am raspuns cum ai vrut tu nu inseam na ca nu am inteles.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Mersi,dar e bine sa stii ca martorii lui Iehova nu sunt superstitiosi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

"nu inseam na ca nu am inteles. "... no zi-mi ce ai inteles din acel comentariu.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sti bine ca nu iti raspund la provocari,mai ales ca nu te intereseaza, ci doar iti place sa fii ironic, crezand ca, de fapt, tu le sti pe toate, iar cei ca mine sunt doar niste indocrtinati care nu stiu ce spun.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Insasi credinta intr-un zeu imaginar care face si drege e o superstitie.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Ai dreptate, atunci cand crezi intr-un zeu, dar cand crezi in Ceatorul lumii, despre care exista dovezi incontestabile ale existente sale, e altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Eram sigur ca o sa eviti sa raspunzi.

"Ai dreptate, atunci cand crezi intr-un zeu, dar cand crezi in Ceatorul lumii"... esti constient de faptul ca tu ca si crestin te inchini unui zeu nu? Ce intelegi tu prin "zeu"?

"Ceatorul lumii"... cum ai ajuns la concluzia ca (in cazul in care exista) este vorba de creatorul si nu de creatorii?

"despre care exista dovezi incontestabile ale existente sale"... gata, pe mine m-ai facut curios. Prezinta acele dovezi incontestabile ce tin de existenta zeului tau.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Desigur laughing

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Le sti si tu daca le analizezi cu atentie.Pe jw.org poti gasi mai multe informatii, daca chiar esti cu adevarat interesat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Nu asa. Ti-am cerut sa prezinti acele dovezi incontestabile iar tu acum te retragi bagand scuza cu "pe acest site gasesti". Ai zis ca le ai, PREZINTA-LE.

Nu te retrage (iar) ca un las. Ai zis ca ai dovezi iar eu ti-am cerut sa le prezinti. Vreau sa le discutam.

Trec peste partea in care tu ai decis sa nu raspunzi la ce ti-am cerut inainte sa faci afirmatia cu "am dovezi incontestabile". O sa trec peste faptul ca te-ai retras ca un las. Acum faci la fel?

Repet : ai zis ca ai dovezi incontestabile, PREZINTA-LE.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti cu adevarat preocupat sa afli raspunsul le vei cauta, eu ti-am zis unde le gasesti. Faptul ca nu esti dispus sa le cauti, e clar o dovada ca nu te intereseaza sa afli.Deci, nu vad despre ce sa discutam.Imi place sa conversez cu persoane interesate care cand primesc o sursa de informare despre un anumit subiect, abia asteapta sa o analizeze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Dupa cum ma asteptam, ai evitat si acum sa raspunzi la ce ti-am cerut. Mai incerc o ultima data. Ai zis ca ai dovezi incontestabile, PREZINTA-LE.

"Faptul ca nu esti dispus sa le cauti"... chiar trebuie sa repet aceleasi lucruri? Nu esti capabil sa intelegi? Ai facut o afirmatie, ai zis ca ai dovezi iar acum cand iti cer sa le prezinti, incepi sa bagi scuze penibile gen "da cauta singur dovezile".

"abia asteapta sa o analizeze"... pai prezinta-mi dovezile si ti le analizez. Iti tot cer sa prezinti dovezile dar vad ca tot eviti. Prezinta-mi link-ul cu acele dovezi (nu doar jw.org) si ti le analizez.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe situl jw.org sectiunea publicatii -brosuri si carti poti gasi la pagina 3 brosura Originea vietii si brosura Viata-Opera unui creator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Da-mi direct link-ul. E chiar asa greu?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am incercat, dar nu am reusit, imi pare rau.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Nu trebuie sa-i dai nici o importanta.

| sublime89 a răspuns:

Probabil te-ai inspirat din accidentul avionului MH17 de zilele trecute. Astea sunt coincidente. Daca ai sta sa cauti astfel de lucruri pentru fiecare om in parte, ai da peste multe astfel de coincidente legate de anumite numere. E inevitabil. Daca tot ar fi fost atat de lipit numarul 17 de tine, atunci de ce nu te-ai nascut in 1917, de exemplu? Sau ai cumva 97 de ani? laughing Asta asa ca sa le vedem si pe alea care nu sunt, nu doar pe alea care sunt.

| CinevaNou a răspuns:

Scuze, doar daca era vorba despre numarul 18 insemna ceva, asa nu...

| BlackSulphur a răspuns:

Inseamna c-o sa mori in 17 ore.
Lumea inca crede in tampeniile astea?

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu inseamna nimic.

| Correct a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa mananci o piersica, toate se rezolva daca mananci o piersica.