| 19Mary19 a întrebat:

A avut cineva eczema la o pleoapa? Ce tratament a primit? Eu am facut tratament cu tobradex dar mi-a reapărut după o lună.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JustForFewSeconds a răspuns:

Bephanten? Poate functionează.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sa nu folosesti prosop pentru a te sterge la ochi, in timpul tratamentului, sa lasi uscare naturala!
Daca totusi, sa folosesti doar TU acel prosop, care sa fie fiert dupa folosire.
Astfel se impiedica raspandirea la alte persoane, precum si re-infectarea, prin prosop.
La fel se procedeaza si in cazul altor infectii (de exemplu: conjuctivita).

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Probabil e orjelet. In termeni populari, urcior. Apare o bubita la pleoapa, apoi se umfla si dureaza cateva zile pana isi revine. Trebuie sa mergi la oftalmolog.
De curand am avut si eu, iar doctorul mi-a prescris antibiotice.

| 19Mary19 explică (pentru MademoiselleCosmina):

Am fost la doctor luna trecuta si mi-a spus că este eczema. Dar aceasta a reapărut după tratament.