| Silvia93 a întrebat:

Acum 2 ani am trecut printr-un moment foarte greu in viata care m-a lasat cu niste traume. Am fost la psiholog numai cateva sedinte si m-a diagnosticat cu anxietate sociala. mi-a dat relaxirem sau ceva de genul pentru calmare, le-am luat o perioada doar ca imi era mereu somn si eram mereu lesinata.
Nu am terminat sedintele cu psihologul din motive financiare iar acum am din nou aceeasi problema de acum 2 ani.
FRICA - imi e frica sa ies ziua afara,incep sa tremur,transpir, ametesc si nu il ultimul rand imi vine sa vomit si sa merg la wc.
Tremurul, transpiratia, ameteala le pot face fata insa cea mai mare problema e ca atunci cand ies din scara blocului ma ia stomacul... diaree. Uneori ma intorc sa merg la wc alteori cand merg la wc nu fac nimic.e doar deranjat stomacul. Si nu mananc prostii / stricat etc.
Ce anume pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Te inteleg, draga mea! Vezi tu... nici un psiholog nu poate face nimic daca schimbarea nu vine din interiorul tau. Tu singura trebuie sa treci peste acea trauma si sa te gandesti ca daca s-a intamplat odata, asta nu inseamna ca se va mai repeta. Cu timpul, va fi din ce in ce mai bine, ideea e sa prinzi curaj in fiecare zi cate putin. Tulburarile digestive pe care le descrii sunt de natura psihica, atunci cand vei scapa de anxietate, vei scapa si de ele. Incearca spre exemplu la inceput sa iesi cu persoane apropiate in locuri cunoscute. Apoi din ce in ce mai departe, fa cunostinta cu oameni noi si va fi bine. Ai incredere in tine!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Sa mergi la psihiatru fiindca ai niste atacuri de panica destul de serioase. Astea nu se rezolva niciodata doar cu sedinte de consiliere si Pasiflora.
Pana atunci, ia Stresclin 1 caps dimineata si una la pranz si Melatonina Pura 3mg 1 caps seara inainte de culcare. Poate ai noroc si te mai echilibrezi nitel.

| CristinaSNC a răspuns:

Hei happy! Stiu prin ce treci. De vreo cateva saptamani am atacuri de panica si un fel de anxietate. ( + am simptome cam ca ale tale frica, panica, senzatia ca nu am aer sufiecient, palpitatii, frisoane etc ). Din cauza asta mi-a revenit si gastrita sad. Incepe sa mananci sanatos si bea ceaiuri de lavanda si musetel, poti sa intrebi si un medic despre ele daca vrei. Poti sa bei o cana de ceai dintre astea 2 inainte cu vreo 30 de minute inainte de culcare te ajuta sa te relaxezi happy.
Ieri am trecut printr-un episod neplacut, eram in statia de autobuz si am inceput sa am palpitaii sa nu pot sa respir, ameteli etc. etc. Am vrut sa ma intorc acasa, aveam senzatia ca voi muri daca nu ma intorc, stiu extrem de aiurea. A venit autobuzul, m-am urcat si m-am relaxat, mi-am invins oarecum acesta frica pe care inainte nu am mai avut-o.
Du-te la biserica sau fa rugaciuni din suflet acasa, te va ajuta. Si nu te speria ca nu ai ce sa patesti. Iesi afara, socializeaza, dormi cu o prietena daca vrei, te va ajuta sa te simti mai comod. Stai calma nu esti singura in situatia asta si eu incerc sa ii fac fata. Acum vreo 3-4 saptamani am avut un soc mai puternic si de atunci nu mai sunt ok dar incerc sa ma relaxez. Incearca si tu asta. Staimereu ocupata asa nu te vei gandii la simptomele pe care le ai. Totul porneste de la creier, de fapt in corpul nostru nu este nici o problema, este doar o senzatie de rau.
Sper ca am reusit sa te ajut. Daca doresti sa mai discutam imi poti lasa mesaj aici pe TPU happy. Sa ai o zi frumoasa happy!

| Cristinaaa57 a răspuns:

Si eu am problema asta, dar nu asa de avansatasad, sa stii ca totul tine de tine, tu trebuie sa incerci sa te controlezi...asculta muzica la casti cand mergi pe strada, prefa-te ca nu-I nimeni, bafta:*

| Silvia93 explică (pentru Cristinaaa57):

Nu imi e frica neaparat de oamenii de pe strada ci de ce se va intampla cand ajung la destinatie. Trebuie sa merg acum la un control pentru coloana si clinica e vis-a-vis dar nu pot, Ma ia stomacul din 5 in 5 min...si acum cand scriu comment asta ma ia. fara sa ma gandesc la nimic.

| Cristinaaa57 a răspuns (pentru Silvia93):

Toata treaba e de la cap cred...nu stiu ce sa zicsad, imi pare rau pentru tine

| Stanciugelu_Maria_1996 a răspuns:

Daca nu mai poti lua sedinte cu phihologul acesta este sfatul meu:
Incearca sa incepi sa ti faci prieteni pe internet... Intai incepe cu chat dupa webcam si daca te simti on regula stabiliti un loc unde nu sunt multi oameni ca sa va vedeti (as recomanda pe cineva de acelasi sex)
Nu sunt un phiholog sau geva, dar acesta este sfatul meu. Evident, nu stiu toate problemele tale dar daca crezi ca e o idee buna incearc-o.
Sper ca te am ajutat!