| Eugeniusu a întrebat:

Am scapat un disc de greutate pe laba piciorului, la sala. De atunci am inceput sa merg schiopatand, este a 5-a zi si inca nu pot sa merg normal cu piciorul. Ma sprijin mai mult in calcai decat in partea aia mai sus de degete, dar pot sa merg si nu schiopatez rau. Am incercat sa imi fac compresa cu apa oxigenata, frectie cu spirt medicinal si seara ma dadeam cu un gel de dureri, dar inca nu mi-a trecut. Imi este putin umflat piciorul in partea aceea mai sus de degete. Este posibil sa fie ceva fractura sau ruptura, si degeaba ma dau cu creme si alte chestii inutile.
Am 17 ani si sunt elev. Medicul de familie este in concediu, iar asistenta nu imi poate da trimitere la ortoped. Daca apelez la un medic ortoped, costa foarte mult. Nu stiu ce sa fac, ma doare doar cand umblu... m-as duce la urgenta, dar nu stiu cum sa procedez.
Ce imi recomandati sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Pana vine doctorita din concediu, incearca sa administrezi un antiinflamator. Poti folosi si o crema cu efect analgetic pe suprafata pielii.
Data viitoare fi mai atent!

| UnBaiat439 a răspuns:

Daca era fractura/ruptura din cate stiu nu puteai sta pe el de durere ca se tot frecau oasele acolo. Insa e posibil o micuta fisura. Pentru asta nu ai nevoie de medic ( cel mai bine ar fi sa mergi la el, dar daca zici ca e in concediu...).
Incearca sa il folosesti cat mai putin si pune un unguent pentru inflamatii.