| almaz a întrebat:

Acum o săptămână drept consecință a unei diete mai puțin bogate în fibre, s-a format o constipație!
Am început să o tratez singur, acasă, cu fe de fel de bucate bogate în fibre, iaurturi, sucuri de prune, etc...etc...vreua să menționez că după 4-5 zile de acest regim alimentar am început să am careva rezultate, din start am început câte puțin să fac scaun sub formă de diareie, dar acum s-a transormat într-un fel de scaun tip creion. Am mai citit pe net despre acest așa zis "scaut tip creion" și am înțeles că înseamnă cancer. M-am îngrijorat foarte tare, crede-ți că trebuie să merg de urgență la un medic? (am 21 de ani, baiat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

Nu mai citi toate prostiile pe net. Si pe mine daca ma doare putin capul, imi curge nasul stiu ca ma ia raceala, dar daca caut pe net aflu ca sufar de 5 boli incurabile si trebuia sa mor de 2 ori pana acum. Ai grija la alimentație daca e nevoie ia si ceva de constipatie, consulta un specialist pentru linistea ta si cam asta e.

| HLucian a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Sa stii, asa e laughing

| DovleacTurbat a răspuns (pentru HLucian):

happy. Felicitari pentru cunostintele in fitness-culturism.

| HLucian a răspuns (pentru DovleacTurbat):

La ce te referi mai exact? happy

| DovleacTurbat a răspuns (pentru HLucian):

Am observat in raspunsurile date de tine ca ai intr-o oarecare masura idee despre ce inseamna miscarea asta.

| HLucian a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Da,multumesc,sunt pasionat de corpul uman, mai exact sanatate in general. Incerc sa adun cunostinte cam pe orice segment ce implica lucrul asta

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mananca echilibrat si veu avea si scaunul echilibrat.
Evita sa mananci mult din mancarurle care-ti fac constipatie sau diaree.
Iar daca totusi se intampla, atunci compenseaza una cu alta: in caz de constipatie mananci ceva care-ti face diaree si invers: in caz de diaree mananci ceva care-ti "prinde" scaunul.

Care sunt aceste mancaruri? Daca nu le-ai aflat inca, atunci intreaba de cunostinte, prieteni sau de cineva din domeniu sanitar. E lunga lista!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic dar ia un tratament naturist care nu-ti poate face rau: suc de rosii. 2-3 cani zilnic.