| Daniel_Avadanei_1996 a întrebat:

Am 1.69 si 16 ani parintii mei au cam aceeasi inaltime credeti ca am sanse sa mai cresc in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| τττ a răspuns:

Bună.
Din păcate nu prea o să mai crești, poate 1 cm - 2. Un băiat crește până în jurul vârstei de 18 ani, dar dacă ai menționat că și părinții sunt și ei scunzi... Apucă-te de un sport, poate te vei mai înălța.
Pa, pa.

| giony54 a răspuns:

Da, daca faci baschet

| Maravilla a răspuns:

Eu la 16 ani m-am oprit din crestere, daca nu cumva chiar la 15 ani. Am ajuns la 1.82 si m-am oprit. Acum am 18.
Tatal meu are cam 1.79, iar mama cam 1.60

| KimDinca a răspuns:

S ar putea sa mai cresti pana la 18 ani vreo 1 cm -2... Avand in vedere ca parintii tai sunt cam cat tine nu prea o sa mai cresti ft mult. Tatal meu avea 1.90 si mama mea are 1.60 iar eu am 1.75 mai mult de atat sigur n am sa mai cresc poate 1 cm 2 pentru ca si mami e scunda; daca ar fi fost mai inalta cu siguranta si eu as fi fost mai inalta.De obicei copiii sunt intre inaltimile parintilor undeva la jumatate.

| ptm95 a răspuns:

Pai, ar cam trebui sa te uiti si la bunici, poate mostenesti inaltimea unora din ei.