| brokxy a întrebat:

Am 20 de ani si nu mi-a iesit maseaua de minte inca, se poate sa nu imi iasa niciodata? Voi ati avut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poate pentru ca nu ai mintewinking
glumesc
maselile de minte pentru cei care le au sau le-au avut sunt niste nenorociri in plus, eu le-am scos pe toate 4, dar 3 dintre ele aveau radacina inversa si am fost la maxilo-facilo, interventie asemanatoare operatiei la dinti, nu vrei sa stii ce nasol este dupa aia cand se imflameaza gingia etc asa ca nu le vad rostul acestor masele care daca ies oricum se cariaza si strica si maseaua din fata lor.

| Frank51 a răspuns (pentru Simpatic):

Mie mi-au iesit toti 4 molari, au iesit complet sunt sanatosi si deocamdata nu am avut probleme. Am vazut pe net operatia si chiar e nasoala, bine ca ai trecut de ea.

| Simpatic a răspuns (pentru Frank51):

Ma bucur pentru tine, si sper nici sa nu ai probleme cu cariile la aceste masele.
Da, am trecut cu bine dar nu pot uita inflamarea gingiilor de dupa fiecare interventie, vorba aceea ce nu te omoara iti lasa sechele laughing

| Frank51 a răspuns:

- poate sa nu iasa deloc
- poate sa iasa pana la 25
- poate sa ramana blocata (caz in care trebuie scos)

| WhiteLife a răspuns:

Sunt persoane care nu au deloc, sunt care au doar 2, sunt la care le ies la 20, altora mai târziu. Știu concret persoane cărora le-au ieșit doar 2 masele. Poti face o radiografie sa vezi daca urmează să îți iasă în curând.

| sayWhaaat a răspuns:

Eu mi-am scos prima masea de minte la 25 de ani.

| Rihhana1 a răspuns:

Mai asteapta poate iti va iesi cand te astepti mai putin.

| 70gabriela70 a răspuns:

Buna!
Mie pe la 21 mi-a iesit. Si iese foarte foarte greu. A trecut aproape un an si am doar un coltisor

| Neagandalf a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la dentist sa verifici ca sunt unele cazuri in care e mai bine sa iti taie gingia sa ti le scoata chiar daca nu au iesit, in asa fel incat se poate evita strambarea dintiilor.
Maselele de minte cu cat ies mai mult cu atat iti imping dintii si ii stramba. Dintii care sunt presati formeaza mici carii.