| RoseAndBiia a întrebat:

Am 7 negi pe maini. Da, 7. si mai si imi cresc. Nu stiu ce sa fac sa scap de ei. Doar 3 sunt mari, restul sunt in crestere. Vreau sa incep sa ma dau cu tinctura de propolis. E buna? Cum trebuie aplicata? Tin vata toata ziua pe ei sau doar cateva picaturi? Sau ce altceva imi recomandati? Duofilm e bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

In primul rand cauta sa nu-i mai atingi, sa nu-i zgandari in nici un fel. Tamponeaza-i cu rostopasca, planta care creste pe toate drumurile, rupe o parte din tulpina plantei (secreta un suc galben )si cu aceea tulpinita atinge usor negii, numai cat sa-i acopere.Sucul secretat se va face maron-negru, nu iese la spalat, dar e eficient.O sa vezi ca se vor estompa pe zi ce trece.
http://codulrosu.blogspot.ro/2010/10/rostopasca.html

| bibi38 a răspuns (pentru Mihaela1964):

La mine nu a mers cu aia

| Vi003 a răspuns:

Ulei de ricin (cateva picaturi, 5-6) amestecat cu bicarbonat de sodiu (cam cat bobul de orez), pui pe negi si scad/cad, dupa mai multe sapt. de aplicari.
Cel mai bine e sa mergi la Dermatologie si un medic ti-i va cauteriza. Important e ca n-o sa te doara, vei da cu un unguent pe care ti-l va prescrie si scapi de ei. Ai grija de tine!

| bibi38 a răspuns:

Dăte cu roua de dimineata. Așa mi-a trecut si mie ca si eu am avut. Vezi poate este roua nu stiu daca la timpul asta este dar asa am scapat si eu. Bafta funda? plzzzzzzzz

| Azµre a răspuns (pentru bibi38):

Nu scapi așa ușor. Să meargă la medic că altfel se umple toată.