| Sara2 a întrebat:

Am fost azi la padure si cand am ajuns acasa aveam umflat pe picior si un punct rosu ca de ac si pe dedesubt umflatura, cand ating ma doare, poate fi capusa? imi fac griji, tocmai luni ma pot duce la doctor, e grav? ce se intampla? poate fi capusa sau poate fi altceva? adica intreb cei care stiu cum e o capusa in piele senzatii cum arata fizic in prima faza etc va rog mersi sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pana ajungi la medic, aplica pe zona tumefiata comprese cu gheata pentru a reduce tumefactia!

| anad a răspuns:

Nu poate fi capusa fiindca este destul de mare(cat un bob de grau) si are doar capul in piele. Restul este afara si se vede ca e o insecta. Cred ca te-a intepat ceva de prin iarba. Poate ar trebui sa pui ceva unguent cu antibiotic si comprese reci.

| dy a răspuns:

Nu este capusa! Capusa se vede ca un punct negru si da mancarimi mari! Cel mai probabil te-a intepat vreo alta insecta sau ai facut alergie la o planta cu care ai intrat in contact! Da cu unguent cu antihistaminic sau cu cortizon( cere de la farmacie exact asa cum ti=am, zis!)Daca tot nu-ti trece pana luni, fa o vizita la medic! Sanatate!

| Xonia a răspuns:

Pai nu stiu exact, pentru ca nu am mai avut
Dar poate sa te fi muscat ceva, sa te fi intapat vreo albina...