| DaNuT3191 a întrebat:

Am fost de curând la piscină si aveam o rană deschisă la mana, ma arsesem cu o zi înainte destul de rau. Exista vreun risc de a ma îmbolnăvi de vreo boala mai gravă gen hepatită, hiv etc? Multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Data viitoare nu mai intra in piscine publice cu rani, rani deschise, boli de piele, micoze, etc,
tie iti convine ca ceilalti sa intre cu astfel de afectiuni in piscine si tu sa iei ceva? dupa intrebarea pusa de tine se pare ca nu, dar la altii nu te-ai gandit cand ai mers la piscina cu rana asta.
plus ca e interzis sa mergi la psicina cu astfel de afectiuni, dar se pare ca nimeni nu se oboseste nici sa publice regulamente nici sa le citeasca.

| DaNuT3191 explică (pentru anonim_4396):

Nu a fost intenționat. A fost ceva pe loc mam întalnit cu niste prieteni si nu aveam ce face si am zis sa mergem la piscină. Și în timp ce eram in apa m-am lovit la rană si atunci mi-am dat seama si am iesit fie De afara. Nu a fost intenționat. Din contra nu eram nebun sa intru sa iau eu ceva prin rană deschisă

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Virusul hepatitei și HIV nu sunt în apa bazinului.
Astfel acestea două, nu.

Răspuns utilizator avertizat