| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la stomatolog, mi-a pus 5 masele artificiale, cum am avut nevoie si dupa o vreme, cand ating cu limba in sus si jos in partea din fata, simt o miscare usoara a maselelor, un scartait usor. Nu foarte mult, nu e ca si cum e pe cale sa-mi cada si nu se simte ceva cand mananc, dar oare e ceva normal dupa un timp din moment ce maselele sunt lipite si nu au radacina ca cele reale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Auch. Atunci musai mergi la medicul care ti-a pus implanturile cat mai repede. Daca e de la coronițe nu e grav, desi cele pe implant se pun prin insurubare si mai rar se desprind... Dar sa nu fie problema cu "suruburile". Poate s-a retras osul si risti sa pierzi implanturile fără o interventie complexă de recuperare a lor. Mergi cat mai repede la chirurg si vezi ce e cu lucrările alea...

3 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Cum sa nu aibă rădăcina? Ai avut extracții acolo? Daca da, iti punea implanturi... In fine. Probabil se decimenteaza coronitele. Mergi la dentistul care le-a pus pentru a le verifica si eventual pentru a le cimenta din nou. Si tine minte ca nu trebuie sa faci cu dintii "artificiali" ce nu ai face cu dintii tai naturali (nu deschizi sticle de bere cu dantura de exemplu).

| Catalion a răspuns (pentru PeFuga):

Da, implanturi mi-a pus. Nici macar guma de mestecat nu am mestecat. Decat mancat normal. Nu e ca si cum am mancat oase.

| PeFuga a răspuns (pentru Catalion):

Auch. Atunci musai mergi la medicul care ti-a pus implanturile cat mai repede. Daca e de la coronițe nu e grav, desi cele pe implant se pun prin insurubare si mai rar se desprind... Dar sa nu fie problema cu "suruburile". Poate s-a retras osul si risti sa pierzi implanturile fără o interventie complexă de recuperare a lor. Mergi cat mai repede la chirurg si vezi ce e cu lucrările alea...

| Arthiom a răspuns:

Mergi la stomatolog sa te consulte, este cel mai bine si cel mai simplu.