| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare: am desoperit ca, paralel cu maselele de minte din partea superioara, am un fel de basici, de aceeasi culoare cu obrazul. Nu ma incomodeaza la mestecat, nu dor, nu simt nimic cand le ating sau ceva, nu ajung sa intre in zona maselelor (adica nu le pot musca), doar ca se simt la limba(le-am simtit mai de mult, dar acum am avut curiozitatea sa ma uit sa vad despre ce e vorba). Ce natura credeti ca ar putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Cati ani ai? Cateva mici modificari ale maxilarului dupa aparitia maselelor de minte e normala.MATURIZARE SE CHEAME.

p.s. Ai Foarte mare grija de maselele de "minte" se distrug cel mai usor!

| Artegor a răspuns (pentru stlucian):

21 am si vorbesc despre obraz, nu maxilar; Maselele de minte, din pacate, mi-au crescut toate 4 (e bine, totusi, ca au crescut drept) - pe obraz, in dreptul lor, am crescute niste "chestii", cam cat un bob de mazare, de aceeasi culoare cu obrazul (nu imi creeaza neplaceri de niciun fel, doar ca se simt la limba)

| stlucian a răspuns (pentru Artegor):

Pot fi niste abcese dentare. Foloseste o pasta de dinti gen "Lacalut aktiv"" sau ceva semanator dar in cazul tau o consultatie stomatologica e cel mai indicat lucru!