| Annnonimm a întrebat:

Am neutrofilele crescute 79 dar limfocitele doar cu 0, 4 crescute, ar trebui sa imi fac griji de leucemie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Internetul este plin de informatii, tu trebuie sa ai grija cand le citesti si sa le filtrezi putin.
Neutrofilele si leucocitele cresc in general in infectii, ai face bine sa te duci la medicul de familie si sa vezi care e cauza. Poate fi de la o simpla carie la apendicita...numai un medic in urma examinarii poate sa iti spuna ce este.
Sa pui un diagnostic este un lucru destul de complicat si nu poti spune in functie de analizele de sange de ce sufera persoana care le-a facut. Trebuie sa combini aceste rezultate cu simptomele pe care le simti si abia apoi iti dai seama ce ai. Nu te mai speria ca nu ai leucemie. Pentru asta ar fi trebuit sa scazi in greutate, sa fii obosit, sa ai dureri in oase, sau sa ai ganglionii inflamati in multe zone ale corpului. Ai grija si nu te palpa singur ca daca nu stii cum, te sperii. Nu orice ganglion inseamna cancer(spun la modul general pentru ca si leucemia este o forma de cancer) si nu ai cum sa iti dai seama singur de asta pentru ca iti trebuie experienta la laplare. Un medic isi da seama. Mergi la un internist sau la un medic de familie sa te linistesti

2 răspunsuri:
| BlacK_8915 a răspuns:

Intreaba un medic, noi nu putem sa iti raspundem!

| Annnonimm explică (pentru BlacK_8915):

Normal ca am fost la un medic internist si mi-a interpretat analizele, doar imi este frica ca tot citesc pe internet despre anumite boli.