| benga94 a întrebat:

Am o problema care deocamdata nu sunt sigur despre ce e vorba! Am o durere in partea stinga cam de 2 ani de zile sa zic asa,prima data dureri usoare nu am dat importanta, dupa am fost la un ecograf, mi-a spus ca am nisip mi-a dat urinal acut si 30 de pastilute nospa de durere,a trecut ceva timp tot usoare dureri,acum de jumatate de an asa sa zic dureri mai mari,urina e urat mirositoaredurerea se lasa si pe picior tot pe partea stinga si se lasa si pe testicol,nu am nimic umflat, a inceput sa ma doara si mijlocul, am fost la 2 ecografe la medici diferiti, primul mi-a spus ca as avea hernie de disc dar nu cred ca la ecograf sar vedea asa ceva si mai ales ca ecograful la domnul doctor a durat 2 minute maxim, al 2 lea ecograf la o doamna doctor renumita ca ar fi buna in meseria ei,am fost si la ea mi-a spus ca am cistita sau colicistita ceva de genu,si ca am colonul iritat si nisip la rinichi sau posibile pietricele mici,mi-a dat un set de analize de urina materie fecala singe,le-am facut si palea mi-a iesit doar la acidul uric ceva marit,dar cica nu e grav pentru colon ca e iritat nu mai dat nimic,acum ma indrumat la urolog pentru un consult si un ortoped petru raze la spate,mam cam saturat de atatia doctori toti sa iti ia banii si nu face nici unul nimic,ca va dati seama nu am medic de familie si sa fac particular m-a costat ceva banuti avand in vedere ca nu am munca,vreau un sfat de la cei care ati avut probleme asemanatoare chiar nu stiu ce sa fac,vreau ca fiecare sa fiu sanatos sa nu am dureri,vreau sa imi incep si o cariera de soldat gradat in armata,si va dati seama trebuie sa fiu sanatos,tin sa mai precizez ca durerile nu sunt puternice mereu sunt crize ma ia din fata in partea stinga se lasa in jos dupa ce ma lasa ma doare in spate la nivelul rinichiului dupa se muta in mijlocul spatelui si am impresia ca e de la coloana, cind stau citeodata aplecat ma doare mijlocul dar acum ma gindesc ca poate fi si de la frig(nu am caldura in locuinta care locuesc), poate fi oare si de la colon deoarece nu am scaune regulate trece si 2-3 zile si trebuie sa imi fac o cafea cu mult mai mult zahar ca sa ma taie la burta sa pot si eu sa am un scaun dupa 3 zile,astept sfaturi pareri, dau funda, am scris cam mult poate no sa aveti rabdare sa cititi atat dar macar in mare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Pentru ca nu ai medic de familie nu ai loc de munca ar mai fi o posibilitate pentru investigatii si consult-serviciul de urgenta.Te duci la urgente si spui ca acuzi aceste dureri si sigur vei primi un tratament potrivit.Multa sanatate!

| mami a răspuns:

Ca sa scapi de cheltuieli mergi la spitalul de urgentza si acolo te investigheaza gratis
iar ca sa ati reglezi scaunul bea ceai verde si mananca liptar (magiun) este o marmelada de prune