| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. De un an am intrat intr-o stare de depresie. Una ascunsa ce m-a indepartat de prieteni si familie, de viata sociala... Ce ma roade pe interior dar Nu las pe nimeni sa vada. Simt cum innebunesc. Cu cat ma gandesc mai mult, sinuciderea pare o solutie, dar este una prosteasca si imatura. Ma urasc. De la varsta de 13 ani am dezvoltat o permanenta senzatie de excitare. Ma simteam si ma simt ca ultima tarfa, desi sunt timida si nu pot vorbi fata in fata cu alti baieti, toata lumea stie. Credeam ca e vorba de pubertate, dar am vorbit mult cu parintii (acea discutie umilitoare), si ceea ce simteam era mai grav. M-am documentat. Mult. Si am ajuns la concluzia ca sufar de sindromul excitarii permanente. Unii ar crede asta placut. Dar este un extrem de deranjant.
Uneori seara, cand ma gandesc la ce persoana sunt. La faptul ca la varsta de 13 ani eu ma uitam la filme de adulti. Oricat incercam sa ma abtin. Nu ma masturbam. Dar prostia asta de care nu pot sa scap imi controleaza gandirea.
Imi e frica sa vorbesc cu cineva. Imi este foarte rusine, mi se pare dezgustator.
Dorm prost, ma doare tot corpul.
Am nevoie de un psiholog. sau un psihoteraut? Nu stiu. Vreau sa stiu daca ar trebui sa ma tratez. Sau sa infrunt...
Sunt trista si nu stiu daca totul este penibil... Sau ca sunt demna de batjocura...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Cu ajutorul parintilor te duci la doctorul de familie si el o sa iti dea recomandare sa te duci unde trebuie, probabil o sa iti dea niste analize sa vada daca totul e ok.
In al doilea rand iti recomand tratamentul de autocunoastere si meditare, nu te mai gandi la prostii, tu esti cea care iti controlezi mintea si gandirea sau creierul te controleaza pe tine? eu zic ca "draumatizezi" prea mult.
Porneste de la permisa " si ce daca? " invata sa te stapanesti si sa te autocontrolezi, iti controlezi tu corpul, nu corpul pe tine.
Cred ca la tine este vorba si de frica mai mult... invinge teama si mergi inainte, lumea e un loc nu chiar "roz", sunt 1000000001 de persoane cu probleme care au reusit sa treaca peste folosind propria autocunoastere.
Cand simti ca esti excitata, fa ceva constructiv, joaca-te, iesi afara cu prietenele tale, baga teme, gandeste-te ce vrei sa faci in viitor etc.
Sunt mai multe cai si stai tu calma... nu esti singura care de la 13 ani se uita la filme de adulti laughing))) nu mai draumatiza totul, gandeste-te ca esti normala (ceea ce si esti) si nu ai nimic, trebuie sa inveti sa te autocunosti, altfel o sa ajungi ca fetele alea din filmele de groaza care isi pierd mintile laughing
In fine ca o concluzie, iti recomand sa te linistesti si sa iti controlezi tu corpul, nu mai draumatiza si nu mai crede ca e sfarsitul lumii, traiesti viata si incearca sa gandesti pozitiv.
Iar cat despre medic... iti recomand mai mult un psiholog dar iti recomand sa te duci la o femeie, nu la un barbat... crede-ma e mult mai ok.

| RAY a răspuns:

Ca ai vrut sasi cunosti corpul nu este o rusine,ca esti paranoica si ai obsesie compsulsiva e altceva,ai probleme mari,paranoie,obsesie compsuliva, atacuri de panica ai? auzi vocii in cap? haclucinati ai? te si urasti, asa o sa urasti si pe alti pentru ca cum ne vedem pe noi vedem si pe alti inconstient, timiditatea se lucreaza in timp sa stii, tu ai impresia ca toata lumea isi vrea rau, find antisociala esti si depresiva si te doare orice aiureala care vine din afara lumi tale tale aia in care stai tu, acuma ce varsta ai?

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Ultimele tale incarnari au fost ca baiat.Acum te-ai trezit intr-un corp de fata.Nu este usor.
Ai foarte multe inclinatii masculine.
Ar trebui sa ai mai multa incredere in tine si sa nu te intereseze parerile celor din jur.

| suffarstar a răspuns:

Salut, vreau sa iti spun ca depresia nu se poate trata, trebuie sa incerci sa iti dai seama de ce ai devenit depresiva. Exista, bineinteles, niste cauze. Nu vad problema cu filmele de adulti, nu te mai invinui pentru absolut nimic. Este normal sa te uiti, iti explorezi sexualitatea. Nu stiu ce sfaturi sa iti dau, de depresie nu prea poti scapaca, decat daca iti doresti foarte tare. Si daca iti doresti, trebuie sa incepi sa faci activitati care iti produc placere (nu filme cu adulti big grin ), sa iti gasesti prieteni cu care sa vorbesti. Daca vrei sa scapi de depresie, asta trebuie sa faci. Multor depresivi li se pare placut, traiesc intr-o stare din care nu mai vor sa iasa. Ar trebui sa mergi la un psiholog, nu stiu, sa incerci sa te linistesti putin. Incearca sa faci exercitii de respiratie pentru a te relaxa, sa mananci cat mai sanatos, fara Cola, dulciuri, nimic zahar, cat mai putina carne rosie. Nu stiu, ti-am zis, trebuie sa vezi exact care sunt cauzele.

| Seba2013 a răspuns:

Te-ai documentat bine.
Te poti restabili la normalitate.
Fa efort fizic, tot tipul de exercitii, bea apa multa, sucuri, mananca mult, si concentreazati atentia catre acest obiectiv macar 6 luni.
SI lucrurile spirituale te ajuta, de exemplu, poti sa contraataci acesta excitatie cu alta emotie.
Meditarea ajuta la relaxare, mai ales o rugaciune fierbinte, sa vezi cum iti castigi increderea si corpul experimenteaza acest schimb.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Roaga-te, vorbeste cu Isus si spune-I tot ce te framanta si El te va ajuta. Si eu am avut o situatie similara traind cu depresia la zi, sa nu mai zic de anxietate; si de foarte multe ori am avut ganduri de sinucidere, inteleg perfect prin ce treci. Si am trait asa pana in momentul in care n-am mai rezistat si am izbucnit in lacrimi inaintea Lui, mi-am cerut iertare si ajutor ca sa incep o viata noua; dusmania dintre mine si Dumnezeu a luat sfarsit chiar in momentul acela si acum El e cel mai bun prieten. Am invatat foarte multe despre viata aceasta si cat e de important sa ai o viata spirituala si nu una sufleteasca (a emotiilor), o viata in care sa-ti pui nadejdea in Dumnezeu si sa-L lasi pe El sa-ti ghideze pasii in orice lucru, Dumnezeu nu-ti va dori niciodata raul. Sigur, nu am constientizat eu toate lucrurile astea de la bun inceput dar am invatat pe parcurs, iar acum duc o viata mult mai linistita si am pace cu Cel care m-a creat, avand bucuria nespus de mare ca intr-o zi Il voi vedea fata in fata si El va sterge orice lacrima si forma de tristete. Te incurajez sa incerci si tu happy, nu vei avea nimic de pierdut, este un lucru cat se poate de serios pentru ca sufletul tau este in joc si valoreaza mai mult decat orice lucru pe acest pamant, iar in moment de fata, cel rau se bucura sa te vada in aceasta stare...lupta este foarte mare pentru sufletul nostru si nu se va termina decat in momentul in care vom parasi acest pamant, pentru ca in momentul in care alegem sa umblam cu Dumnezeu, satana va cauta cu atat mai mult sa ne traga din nou de partea sa si sa pierdem lupta, de aceea e bine sa ramai intr-o relatie stransa cu Dumnezeu si El te va ajuta, nu lupti singura, El va lupta pentru tine. Alege calea buna si va fi bine, Domnul sa-ti ajute!

| resemnat a răspuns:

Nu stiu cum sa-ti zic, problema la tine e ca ai vrea sa-ti traiesti viata, dar nu ai curajul s-o faci ( din motive rationale, probabil). Nu ai nevoie de niciun psiholog/psihiatru sau ce draq o fi ala, ai nevoie doar de tine...de sindromul excitarii permanente sufera multe persoane, chiar si trecute de 35 de ani, ti-o spun din proprie experienta. Vrei sa-ti traiesti viata, doar ca dpdv rational stii ca inca e prea devreme(nu stiu cati ani ai acum, dar ai spus ca inca de la 13 ani simti nevoia asta). Si stai linistita, nu e nimic penibil in asta, pur si simplu ai ajuns intr-un punct mort in care ai nevoie ca cineva sa te asculte, iar acel cineva nu exista...tot ce pot sa-ti spun e CAPUL SUS!

Oricare ar fi drumul tau, mergi pana la capat!

Numai bine!

| LarissssaMagdiiiiiiiiiiii a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta. In acesta situatie poti merge la un psiholog, voi revenii la intrebare dupa ce vorbesc cu matusa mea care e pshioloaga

| LarissssaMagdiiiiiiiiiiii a răspuns (pentru LarissssaMagdiiiiiiiiiiii):

Iti recomanda si ea sa mergi la pshilog si sa participi la multe evenimente sa iti faci prieteni, sa iesi la un suc cu prietenele tale, sa lasi rusinea deoparte

| DeNy683647 a răspuns:

Nu e nevoie de un psiholog sau un psihoteraut, atat timp cat il mai avem pe Adi sau Nimeni Altu'. Pun pariu ca te va scoate din depresie odata ce-l asculti. Stilul muzicii e rap, insa se duce inspre poezie. E singurul remediu daca nu vrei sa te duci la vreun doctor etc. Crede-ma eu am fost intr-o depresie mult mai grava si in primul' rand toti adolescentii trec prin asta nu esti singura, dar majoritatea ascund acest lucru'. Iti recomand sa asculti poeziile lui Nimeni Altu'. Pe YouTube pentru ca albumele costa bani si cred ca la 13 ani probabil nu-ti permiti. Cauta pe YouTube : Sociopat Records. Si acolo ai canalul oficial a lui Adi. Iti recomand albumele : Nopti prea lungi.
In surdina.
Pentru tine.
ATENTIE! ADI ESTE UN ARTIST EXCEPTIONAL, daca te va face sa lacrimezi la una din piesa lui e clar, ala e remediul tau. Iar, daca ai ascultat aceste albume, poti sa le asculti si pe celalalte. Te calmeaza, Iti aduci aminte de copilarie cu drag etc. Daca tot n-ai chef sa citesti uite rezumatul : Cauta pe YouTube : Nimeni Altu' Nopti prea lungi, In surdina, Pentru tine. OH, MAI INTAI ASCULTA : NIMENI ALTU' LUPTA. Bafta soro si sa treci de depresie cu usurinta!