| marius_1074 a întrebat:

Am o usturime pe piept si expectorez tot timpul.care ma poate ajuta cu un remediu naturist.mentionez ca am fost la medic, a spus ca ar fi un inceput de astm bronsic.am doua sprayuri pt astm dar.nu ma simt prea bine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu o sa te mai simti niciodata la fel de bine ca inainte daca ai astm. Foloseste sprayurile si ai grija ce aer inspiri. Nu sta in praf, fum... Sper ca nu fumezi. Ai grija sa stai in aer curat si o sa fii bine.

| marius_1074 explică (pentru CuriousStuff):

Pai da, dar dintr-o data, tusesc si expectorez tot timpul de cam 2 ani,am facut rafiografii, nu am tuberculoza, nimic la plamani, numai ca expectorez mereu, e enervant.am sprayurile, dar mi-e frica sa nu devin dependent, sa ameliorat foarte putin.

| CuriousStuff a răspuns (pentru marius_1074):

Nu ai cum sa devii dependet insa trebuie sa fii constient ca trebuie sa ai mereu sprayul la tine si sa stii ca trebuie sa ai mai mare grija de tine. Toate astea sunt pentru binele tau. Astmul poate fi controlat excelent, sunt sportivi de performanta, celebri care au astm, poti sa duci o viata perfect normala, singurul lucru e ca trebuie sa ai spayul, in caz de orice sa fii pregatit, dar daca esti atent si eviti factorii declansatori ai crizelor nu o sa trebuiasca sa folosesti sprayul deloc. Si nu-ti imagina ca va trebui sa ai sparul in buzunar si sa-ti dai cate un puff o data la 2 minute, asta nu se intampla.
Expectoratia e recenta sau tot e tot de atunci de cand ti-ai descoperit si astmul? Ai fost la medic sa vada ce e cu expectoratia asta? Cert e ca trebuie eliminata, expectoratia e modul plamanului nostru de a se curata, scoate mucus cu praf si agenti paotogeni, celule moarte etc. Dupa ce se curata si scapa de impuritatile astea o sa scapi si tu de tusea productiva/expectoratie.
Sanatate!

| marius_1074 explică (pentru CuriousStuff):

Da expectorez, de 2 ani, dimineata si seara, uneori cand pun capul pe perna, ma apuca tusea cam 5 minute apoi ma linistesc.pai ce sa spun nu stiu de ce expectorez mereu, am facut un examen de sputa, a iesit bine, deci nu inteleg.Cu sprayul dau un puf dimineata,unul seara, am mai avut si pastile de alergie, etc. daca nu as mai expectora, as fi cel mai fericit om din lume, ma tampeste atata expectoratie.Si inca ceva, transpir in jurul pieptului si gat, seara de seara.multumesc.