| anonim_4396 a întrebat:

Am probleme cu somnul, adorm greu, ma trezesc des noaptea, cum pot scapa de problema asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| BloodyLips a răspuns:

Bea un ceai inainte de culcare si nu te mai uita la televizor, pc etc cu cel putin 30-40 de minute inainte.Incearca sa alungi gandurile rele inainte de somn si gandeste-te la ceva placut, la Craciun, la o persoana draguta pe care ai cunoscut-o, la cadoul de ziua mamei tale, etc.Incearca sa citesti ceva seara inainte de culcare.O sa te ajute foarte mult.Bafta

| Nimeni10 a răspuns:

Nu am cum să alung gândurile rele, nu pot.

8 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Ai incercat sa bei ceai de valeriana inainte de culcare? Recomand.

| RAY a răspuns:

Numai te culca deloc,vb serios doar cand simti ca numai poti atunci te culci,in timp isi vei ajusta somnul si vei putea dormi rapid, inainte de somn fa o baie fierbinte, in timpul zilei fa cardio,manca legume, fructe mai multe, bea ceaiuri sunt la farmacie de linistire, daca nu functioneaza mergi la doctor eu as fi mers de mult in locul tau pentru ca ce functioneaza pentru unu poate sa nu functioneze pentru altul, sa stii ca si stresul isi fura somnul, mergi pe jos 60 de minute zilnic, evita dulciurile

http://www.mediafax.ro/......e-11163779

http://adevarul.ro/......index.html

in somn nu mergi?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Probabil, ai niște probleme sufletești, care te agită. Acestea îndepărtează de tine somnul, cât și liniștea. Rezolvă-le și vei dormi liniștit. Eu zic să bei o cană cu lapte cald, nu ceai, înainte de culcare.

| nirocino a răspuns (pentru floresdemayo):

Şi eu am probleme sufleteşti care mă agită şi îndepărtează de mine somnul cât şi liniştea dar nu îmi place laptele! Nici cald, nici rece, nici bătut, nici nebătut. (laptele). Nici praf, nici de vacă făcută de oaie capră sau alte purtătoare de ţâţe la piept sau unde le mai au.
Am încercat să rezolv problemele pe cale amiabilă cu mine însumi dar inconştientul se opune.
Medicul m-a sfătuit să fiu regulat la programul de lucru, să iau masa de trei ori pe zi şi să alerg cel puţin 30 minute sau o jumătate de oră după tramvaiul 34.
Regret nesocotinţa fatală de a renunţa la cablul Tv, erau unele meciuri din campionatul intern şi talk-show-uri care mă adormeau instant ca cafeaua solubilă şi anume ness dar emisia difuzată mă stresa psihic şi îmi jignea dramatic inteligenţa personală.
Pentru inducerea somnului în oroare recomand lecturarea facturilor la utilităţi, vizionarea discursurilor electorale, săritul coardei dar fără s-o întinzi prea mult, cititul cărţilor de la coadă la cap sau îndrăgostirea, care e tot o metodă de alungare definitivă si irevocabilă a liniştii.
Baftă!happy

| Nimeni10 a răspuns (pentru floresdemayo):

Am destule probleme sufletești, stresat mereu și nu le pot rezolva.

| floresdemayo a răspuns (pentru nirocino):

"Medicul m-a sfătuit să fiu regulat."

Să știi că nu te-a sfătuit rău! laughing Tu ai nevoie de vin roșu... ))

| floresdemayo a răspuns (pentru Nimeni10):

În toate gândurile negre, încearcă să găsești și un gând frumos! Nu toate durerile sufletești își găsesc vindecarea. Dar cu timpul, ne obișnuim să trăim cu ele, învățăm să le acceptăm, fiindcă viața continuă, fie că vrei, fie că nu. Vei crește, iar timpul/maturitatea te va face să le privești cu alți ochi.

| anonimg a răspuns:

Toti cei care au probleme cu somnul le recomand fără să existe efecte adverse muncă fizica foarte multă; ca si cum ai fi fost la sapă saula betoane o zi intreaga.
2-3 zile de munca fizica la limita extremului si problema s-a rezolvat. Corpul o sa resimtă destul de mult nevoia de odihnă, si asa o sa dormiti ca niste copilasi.
Nici să nu va ganditi la somnifere.

| Clorox a răspuns:

Welcome to the party, nici somniferele nu ma mai ajuta sad

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Încearcă un program de somn și în timp se va ameliora

| skyrim2 a răspuns:

Ti ai stricat programul de somn, incearca sa adormi undeva in jurul orei 22-22:3o, s-a dovedit ca daca adormim dupa ora asta, somnul ne va fi perturbat.

| Tomicox99 a răspuns:

Si eu am problema asta... ia somnifere