| marianamay a întrebat:

Am si eu o intrebare:am o masea care este gaurita in centru si miroase urat, ce trebuie sa fac, am cumva puroi si trebuie sa il scot de acolo ca sa nu mai miroasa? sau trebuie sa o scot definitiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holocaust a răspuns:

Dacă deja ţi-ai scos măseaua,e normal să existe un miros specific. După ce ţi-ai scos măseaua,încă ai o rană acolo,plus că din câte am înţeles eu,ai avut şi puroi înainte.Ce pot să-ţi zic e să te speli des pe dinţi, mai ales acum, după ce ţi-ai scos-o.^^

5 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

Depinde cât de mult s-a extins caria.
Mirosul apare din cauza cariei.în caz că pereţii măselei, minim 3 nu sunt aşa afectaţi,ţi-o poate curăţa,să-ţi facă obturaţie de canal, şi să-ţi pună plombă. Deci roagă-te să ai şi rădăcina bună, în primul rând.
Du-te la dentist şi vezi despre ce-i vorba.

| marianamay explică (pentru Holocaust):

Pai am mai facut asa cum ai zis tu, a curatat-o si mi-a pus plomba si peste cateva luni deja a inceput sa miroasa urat sad

| Holocaust a răspuns (pentru marianamay):

Hmm,atunci cred că n-a fost chiar aşa priceput dentistul la care ai fost,şi posibil să fi făcut o infecţie mică. Poate nu va fi nevoie să ţi-o scoată,ci doar să ţi-o cureţe,iar. Oricum, în caz că ţi-o scoate, cică nu e aşa rău.Deci nu fi tristă.O vizita rapidă la dentist te poate lămuri mai bine decât datul meu cu presupusul.
Baftă!

| marianamay explică (pentru Holocaust):

Eu am scos o masea ieri si tot asa aveam probleme cu ea, puroiul a disparut daca mi-am scos acea masea?

| Holocaust a răspuns (pentru marianamay):

Dacă deja ţi-ai scos măseaua,e normal să existe un miros specific. După ce ţi-ai scos măseaua,încă ai o rană acolo,plus că din câte am înţeles eu,ai avut şi puroi înainte.Ce pot să-ţi zic e să te speli des pe dinţi, mai ales acum, după ce ţi-ai scos-o.^^

| AndiNyctophilia a răspuns:

Trebuie sa o scoti definiti, du-te la dentisthappy