Întrebare recomandată | Mirceadumb a întrebat:

Am tenul gras si am inteles ca acesta este predispus la aparitia cosurilor. Eu am niste punctulete mici pe fata, pe frunte, putin pe obraz. Acum vara transpir mult. Este adevarat ca in urma transpiratie apar cosuri? Cand sunt la munca prefer sa nu ma spal pe fata pentru ca lucrez cu mainile mai murdare, prefer sa ajung acasa si acolo sa ma spal, ce parere aveti? Apa calda deschide porii iar cea rece ii inchide? Cum e mai bine sa stai cu porii (deschisi sau inchisi? ) Cateva masti pentru a reduce eliminarea de sebum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cu porii inchisi laughing. Incearca sa folosesti un gel de curatare dimineata si seara. Dimineata unul mai bland, fara particule, iar seara unul pentru ten cu imperfectiuni. Ca brand, nu stiu ce sa-ti recomand, eu folosesc seara de la Nivea si dimineata de la Elmiplant. LE poti incerca pe acestea sau Gerovital sau alte filme mai NO name.Citeste pe ambalaj si vezi care ar fi potrivit pentru tipul tau de ten. E bine sa folosesti si crema de fata, nu prea grasa, ca sa eviti orice uscare a fetei.

| Violleta2022 a răspuns:

In urma transpiratie si a nespalarii pe fata, da apar cosuri!
Daca te speli pe fata imediat cum transpiri, sau imediat cum ajungi acasa, cu apa calda si sapun, nu faci cosuri.
In nici un caz nu se pun mainile murdare pe fata si se folosesc doar prosoape de fata foarte curate.
O curatare mecanica cu mainile clabucite in sapun si degetele puse in malai, dupa care masat usor-usor fata, pana ies toate punctele negre din piele sau iese praful si depunerile, curata fata si o improspateaza. Dupa care se clateste fata cu apa calduta si se usuca prin tamponare cu un prosop moale si curat.

| rrunners30 a răspuns:

Cosurile pot aparea de la transpiratie.Atunci cand te speli pe fata spala-te intai cu apa calda(care deschide porii)si apoi cu apa rece(care ii inchide. Poti incerca cateva masti pentru cosuri de pe site-ul Yves Rocher.Eu folosesc masti de acolo.

| rrunners30 a răspuns:

Atunci cand te speli pe fata spala-te intai cu apa calda si apoi cu apa rece.Cosurile pot aparea de la transpiratie.Iti recomand masti de la Nivea, sau daca nu dau rezultate poti incerca sa comanzi de pe site-ul Yves Rocher, eu folosesc masti de acolo si vreau sa spun ca nu mai am cosuri.