| Callmebaby a întrebat:

Am un catelus care cred ca este infectat cu jigodie. L-am primit cand el avea 3 luni si nu a fost vaccinat de cei care l-au avut. Se mai poate vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Și de ce nu l-ai dus la vaccinat, atunci când l-ai primit?
Dacă într-adevăr are această boală contagioasă, singura speranță ar fi să-l vaccineze de urgență cu CANGLOB sau STANGLOB. Sunt niște vaccinuri speciale, nu din cele obișnuite. Caută un veterinar care deține măcar unul dintre ele. Sunt f costisitoare, dar măcar are o șansă.
Du-l mai vine la un veterinar să-i facă analizele, să-i facă un test special (frotiu de sange) pentru depistarea acestei boli. Poate că nu are această boală, poate că al tău are doar o indigestie, ori viermi intestinali etc etc

http://pongogonzo.wordpress.com/......veterinar/

| Callmebaby explică:

L-am dus la veterinar. I-a dat o pastiluta si i-a facut 2 injectii, dar acum pare mult mai trist si abatut..si au trecut 3 ore de atunci

| floresdemayo a răspuns:

Și ce răspuns ți-a dat? Ce diagnostic i-a pus? Dacă are paraziți intestinali?
Mâine dimineața tb să te duci din nou la veterinar și să-i spui că starea lui de sănătate e la fel (sau mai critică, cum vrei tu să-i spui).
Până mâine, poate că se va simți mai bine, să presupunem că îl doare și locul unde a fost injectat (masează-i ușor zona).
Dacă are boala lui Carre (jigodie) propune-i tu să-l vaccineze cu Canglob sau cu Stanglob! Și vezi ce zice!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, stiu un caine la niste vecini, a avut jigodie nimeni nu a tratat-o, si inca mai traieste (au trecut ani de la intamplare)

| Alicezzz a răspuns:

Mergi cu el la veterinar, sa i il vada, sa i faca o deparazitare interna, externa si iti va spune mai multe.