| Elial a întrebat:

Am unul dintre cei doi dinti din fata ieșit inafara și aș vrea să fie drept. Știu că am nevoie de aparat dentar, dar nu vreau un aparat care să fie vizibil, iar cel invizibil este mult prea scump. Oare imi pot pune aparat dentar mobil, pe care sa il port doar seara, sau in casă? Depinde de vârstă sau de afecțiune? Am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Nu poate sa iti spuna nimeni de aici exact.Du-te la dentist, spune-i ce vrei si o sa iti zica cum se poate rezolva problema ta.

| Danzell a răspuns:

Alta solutie nu ai. iar aparatul ori il porti ori nu. nu exista doar seara sau ceva de genu. altfel parintii tau au aruncat bani pe fereastra.
Daca ti-e rusine de colegi, suck it up... e mai bine sa ai dinti drepti decat niste craci care iti ies din gura.

| Cristina_Andreea_2000_iVJH a răspuns:

• Spre deosebire de aparatele dentare fixe, acestea pot fi utilizate si de copiii prescolari, cu dinti de lapte, pentru largirea palatului si a arcadelor dentare;
• Dispozitivele ortodontice mobile, aplicate la timp, reusesc sa corecteze obiceiurile nesanatoase ale celor mici, precum sugerea degetului;
• Amelioreaza malocluziile dentare cauzate de biberon si de suzeta;
• Pornind de la posibilitatea indepartarii in timpul zilei, aparatele ortodontice mobile permit o igiena dentara corespunzatoare;
• Aplicate la o varsta frageda sunt in masura sa corecteze fonetica micilor pacienti;
• Tratamentele cu aparate dentare mobile diminueaza riscurile leziunilor parodontale si dentare, provocate de depunerile de placa bacteriana si de tartru.