| anss23 a întrebat:

As vrea si eu sa-mi spuneti in ce boala (sau boli) se foloseste medicamentul Zyprexa si orice informatie aveti despre el.Ati lut vreodata voi sau cineva din familie acest medicament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonim_1317 a răspuns:

Ba da se da si celor cu depresie. atat timp cat amelioreaza depresia din cadrul schizofreniei o poate trata si pe cea obisnuita.tratateaza tot ce implica eliberare de serotonina

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se administreaza numai de catre psihiatru pacientilor cu psihoze severe de tip schizoid.

| anss23 explică:

Nu se da si celor care au depresie?

| anonim_1317 a răspuns (pentru anss23):

Ba da se da si celor cu depresie. atat timp cat amelioreaza depresia din cadrul schizofreniei o poate trata si pe cea obisnuita.tratateaza tot ce implica eliberare de serotonina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se foloseste in tratamentul schizofreniei.

| Mire3la a răspuns:

Asa cum scrie si in prospectul medicamentului Zyprexa http://www.prospecte.net/prospect-zyprexa/ este un medicament antipsihotic.

| anonim_1317 a răspuns:

In primul rand se foloseste in tratarea schizofreniei si a tulburarii bipolare(psihoza maniaco-depresiva) dar poate fi folosita si in alte afectiuni cum e depresia sau anxietatea cand alte medicamente nu dau rod. sunt de 2, 5 mg, 5, 7, 10, 15, 20.nu are atentionari speciale doar ca se interzice celor cu diabet si glaucom( ataca nervul) dat niv ridicat de lactoza. si eu unul am luat pentru de depresie si manie (bipolar). cand il iei simti o moleseala o incetinire a functiilor cognitive si intelectuale dar nu afecteaza judecata si ratiunea si stiu ca te face mai calmhappyde aceea se recomanda seara cand incetezi activitatile