| olga_2584 a întrebat:

Avand trompele uterine legate, ce sanse sunt sa mai am un copil? Care e cea mai eficienta metoda? Inseminarea artificiala sau in vitro? Va rog mult sa imi raspundeti.Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trompe legate= ovocitul tau nu se mai intalneste cu spermatozoizii pentru ca nu mai are pe unde.
Inseminare artificiala= se introduce sperma in vaginul femeii, pentru asta trebuie sa NU ai trompele legate si ovarul tau sa functioneze.
Fertilizare in vitro= intr-un recipient "de sticla " ( asta inseamna "in vitro ") se pun impreuna spermatozoizi si un ovul, rezultand un embrion. Asta e lasat sa se dezvolte cateva zile si apoi se introduce in uterul mamei. Avand trompele legate asta e singurul lucru pe care, teoretic cel putin, il mai poti face tu ca sa mai ai un copil.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Metoda ta este sterilizare chirurgicala, ireversibila.
Sunt rare cazurile in care o femeie cu o astfel de metoda contraceptiva mai poate face un copil.
O data o trompa ligaturata este foarte greu de a o mai desface.
Mergi la un medic ginecolog pentru un consult de specialitate si daca mai sunt metode de procreere.
Mult succes.
Pa, pa.