| anonim_4396 a întrebat:

Voi mai avea vreun copil? daca am trompele legate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Se poate incerca o interventie chirurgicala pentru refacerea trompelor, insa sansele de succes sunt reduse; riscurile in cazul in care s-ar reusi repermeabilizarea lor si ai ramane insarcinata sunt legate in primul rand de o posibila sarcina extrauterina si de cicatricea uterina (placenta praevia, ruptura uterina), deci atentie la ceea ce faci!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca faci insemintare artificiala sau daca ti se redeschid trompele si se reface productia normala a ovulelor.
Altfel - nu.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu... e o metoda definitiva legarea trompelor... Impiedica o sarcina... si... nu se poate reveni la starea initiala (nu se pot dezlega).

| DenissaDeea a răspuns:

NU! In cazul in care se poate redeschide trompele mai poti avea copil si daca medicul iti recomanda accest lucru.

| lucilucica a răspuns:

Imi pare rau ca iti zic dar cu trompele legate nu o sa mai poti avea copiii