| ioanaccc a întrebat:

Am 13 ani si am multe cosuri (asta stiu ca e normal), dar imi apar tot felul de "bubite" si alunele... thinking e normal? poate fi din cauza dulciurilor? mersi, funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

In mod sigur si alimentatia contribuie la viata frumoasa si imbelsugata a cosurilor pe tenul tau. Redu dulciurile si inlocuieste-le cu gustari proaspete(fructe, legume, budinca de banane pisate cu 2 lingurite de cacao si una de miere in caz ca ti-e pofta de ciocolata etc).
Consuma mai multe lichide(apa, sucuri naturale gen fresh, facute de tine, ceaiuri) si in caz ca mananci junk-food, renunta complet la tipul asta de mancare. Nu consuma sucuri acidulate, evita-le pe cat posibil.
Si mai citeste o data raspunsul lui andreicuriosu, ca zice bine!winking

3 răspunsuri:
| MyMindRules a răspuns:

Alunele sau... alunite?confused

| Λndrei a răspuns:

Bineinteles,si eu am avut cosuri si odata cu reducerea ciocolatii si a lactatelor din meniu au cam disparut! Bine, am redus cam destule dulciuri nu doar ciocolata si a mers dar trebuie sa recunosc ca am luat un tratament pentru ficat care mi-a impus acest regim alimentar.Regim care mai continea si alte cateva schimbari majore pentru mine si anume reducerea grasimilor, fripturilor si a mai multor lucruri! Ce sa zic, contacteaza un medic specialist si se rezolva!
Bafta!

| kim03 a răspuns:

Pai la 13 ani cred ca toata lumea are cosuri pe fata si verisorii mei au avut dar la 14 - 15 ani o sati dispara!