| Anonymous22 a întrebat:

am 15 ani, 1 metru 90 si peste 100 kg si as vrea o dieta sa slabesc rapid, adica ce sa mananc in fiecare zi, cu pasi. Daca stiti cum vreau sa zic...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Din start elimina fast food/pizza/carbogazoasele/prajelile/dulciurile si fainoasele!
Ar fi indicat sa iti faci un set de analize, si sa te vada un nutritionist sa iti faca o dieta personalizata.
Fa sport daca poti, si neaparat sa te vada un medic.
O zi bunahappy

| Anonymous22 explică (pentru caramela):

Inca o intrebare, unde pot contacta un nutritionist ca nu cunosc pe nimeni, sa merg la doctor?

| caramela a răspuns (pentru Anonymous22):

Te duci la medicul de familie si ceri trimitere catre un medic nutritionist
O zi bunahappy

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat exact ce greutate ai acum, respectiv dacă eşti fată sau băiat - pentru ca să vedem cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Oricum, NU este sănătos să slăbeşti "rapid" :(

Pentru a slăbi SĂNĂTOS 1 kg este NECESARĂ o perioadă de MINIM 1 săptămână!

Intră la linkul următor şi folosim exemplul de acolo - http://www.dietetik.ro/......calculator acolo jos ai o tastă "Următorul pas" - dai click pe ea, te redirecţionează la un formular :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Acolo completezi greutatea la care vrei să ajungi ( spre exemplu 51 de kg, pornind de la cele 58 iniţiale ) şi apoi selectezi 1 săptămână, dai click pe tasta "Actualizează" şi îţi apare ATENŢIONAREA :
"Alegeţi o perioadă mai mare de 7 săptămâni!"

Deci, NU vă mai luaţi după diverse site-uri & metode "miraculoase" de a slăbi!

| Fatamuntilor a răspuns:

Dietele rapide sunt cele mai periculoase.Asa ca orice afaturi ai primi pe site, sau pe alte situri ar fi bine sa le eviti.
Mergi la medicul de familie, cere niste analize.Totodata cere o trimitere la un nutritionist, singurul in masura sa-ti dea un sfat competent.

| Anonimuserr a răspuns:

Un consult la endocronologie pentru a vedea dacă suferi de gigantism și obezitate. Dacă nu suferi din aceste probleme, du-te la un medic nutriționist.
Încearcă să nu mai mănânci fast-food, pizze, shaorme, prăjeli. Mănâncă sănătos, fă sport, mergi, aleargă.