| Annnonimm a întrebat:

am facut recent analize de sange si am observat ca mi-a aparut o pata mica sub piele de culoare rosu-violaceu pe brat si una pe picior, precizez ca trombocitele mele sunt in limita normala, este posibil sa fie cumva vorba de pestesie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Cel mai probabil asistenta care ti-a recoltat sangele ti-a spart vena....se mai intampla. Iti va trece in cateva zile.

| Annnonimm explică (pentru AdelinaC):

Nu mi-a spart am obesrvat tocmai inainte de a apuca sa imi ia sange si la o saptamana am observat ca mi-a aparut alta undeva deasupra genunchiului

| AdelinaC a răspuns (pentru Annnonimm):

Fa atunci niste teste de hemostaza primara+/-secundara. Petesiile nu sunt cauzate numai de scaderea numarului de trombocite, ci si de afectarea unor factori ai coagularii.

| Annnonimm explică (pentru AdelinaC):

Este cumva vorba de leucemie?

| AdelinaC a răspuns (pentru Annnonimm):

Nu. Cel mai probabil e vorba de afectarea coagularii si/sau a vaselor de sange.

| Annnonimm explică (pentru AdelinaC):

Adica o fragibilitate vasculara? pentru ca eu am ceva vinisoare mov pe picioare.
Ambii parinti au varice.

| AdelinaC a răspuns (pentru Annnonimm):

Posibil