| Anonim075162839401 a întrebat:

Am fost lovit destul de puternic in urechea stinga, pe moment mi-a amortit iar peste 5 min s-a infundat, este complet astupata si plus ca si capul ma doare puternic, am cumparat de la farmacie niste picuratori contra tîuitului si afundarii insa de cate ori mi-l torn ma frige puternic urechea si ma ustura.
La medic este mai complicat sa ma deplasez nu sunt in tara, iar intilnirile sunt foarte lungi nu cred ca pot rezista atit plus ca imi fac si griji sa nu-mi pierd auzul.
Poate stie cineva daca este grav sau este o problema de timp si se va regenera?
Va rog fara comentarii rautacioase, treceti pe alaturi daca va deranjeaza ceva.
Multumesc celor ce pot sa imi raspunda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la consult de URGENTA la un cabinet cu profil ORL! In majoritatea tarilor (in UE in toate) consultatiile in caz de accidentare sau alte urgente sunt gratuite, doar tratamentele ulterioare sunt contra cost, daca nu ai asigurare.

Simptomele denota o afectare serioasa al urechii, care pot sa-ti afecteze auzul, echilibrul etc. si care pot sa se agraveze si chiar cu urmari serioase, definitive.

| Anonim075162839401 explică (pentru Bula):

Merci mult de raspuns
O sa plec miine la urgenta
Deja imi fac griji iata

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi de urgenta la un spital, pentru ca este posibil sa-ti fii fost perforat sau spart timpanul si inundat cu sange.
Intervetia trebuei facuta imediat, altfel risti sa ramai surd pe viata!
Daca esti undeva prin Africa si nu exista medic, as intelege, in rest, oriunde in lume unde te aflii si ai internet (pentru ac ne-ai scris, deci, esti in lumea civilizata) ai si medic si spitale de urgenta.
Un pumn in ureche iti poate distruge balansul si echilibrul, lasaddu-te pe viata cu probleme mari de sanatate.
Nu glumesc, chiar este caz de urgenta!