| Biby a întrebat:

Buna!
Am mai multe intrebari:
1.Se poate scapa vreodata de miopie?
2.Cat de eficiente sunt lentilele e contact? La ce varsta se pun?
3. Operatia de laser pentru miopie este buna? Se face doar peste 18 ani?
Fundita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Essence a răspuns:

Hei. Sunt destul de informata in ceea ce priveste miopia, poti avea incredere.

1. De miopie "nu scapi", in sensul ca dioptriile nu scad ca la hipermetropie. Ele cresc daca si tu esti in crestere. In cel mai fericit caz, dioptriile pot ramane stabile: nici nu cresc, nici nu scad, acelasi dioptrii le ai ani la rand.

2. Lentilele de contact, sunt bune intr-adevar. Doar ca o sa te chinui sa le scoti seara, sa le pui dimineata. Si e destul de jenant pentru ochi momentul in care iti pui/scoti lentilele. Din acest motiv eu prefer ochelarii, nu te incomodeaza deloc. Sunt foarte buni. Lentilele le poti pune la o varsta de peste 12 ani, cand ochiul este format, pentru a putea suporta lentilele.

3. Operatia este buna, normal: te scapa de miopie, de purtatul lentileleor sau a ochelarilor. Se poate face doar la varsta de 18 ani, cu conditia ca dioptriile tale sa fie stabile (ti-am explicat mai sus ce inseamna: sa nu se modifice). Bineinteles ca operatia cu laser are si niste parti mai putin placute: in primul rand este foarte scumpa, si in al doilea rand pot aparea ca dezavantaj, niste efecte ale operatiei de miopie:
Dupa operatia de miopie "pot sa apara durere oculara, ceata, sindromul de ochi uscat, vindecarea epiteliala intarziata, infiltrate corneene, complicatii legate de uzul corticoizilor, complicatii refarctive (supracorectia, subcorectie, fenomenul de regresie), hipertonia oculara si in cazuri mai rare, dezlipirea de retina sau hemoragii maculare", avertizeaza oftalmologul Claudia Stefan.

Pentru mai multe detalii te sfatuiesc sa citesti acest articol : http://www.eva.ro/......23002.html

Sper ca te-am ajutat.
Take care.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. In principiu, operatia te poate scapa de miopie sau poate micsora mult dioptriile.
2. Lentilele de contact corecteaza defectul atata timp cat sunt purtate, nu favorizeaza vindecarea. Se pot folosi dupa 18-19 ani, cand globul ocular a ajuns la maturitate.
3. Operatia este buna, mai ales daca ai dioptrii mari. In principiu se face dupa 18-19 ani, altfel reapare miopia.

| Awndre a răspuns:

Mda, majoritatea copiilor in ziua de azi sufera de miopie. Nu e grav, si eu ambig grin. Eu nuprea port ochelarii si de aceea cred ca o sa-mi iau lentile din clasa a 9-a. E adevarat ca sunt mai costisitoare dar merita.Cu ele trebuie sa ai mare grija.Sa nu fie mana murdara, sa nu le porti prea mult. poti face niste infectii de toata frumusetea:-s. Cum s-a zis si mai sus, nu scapam de miopie. Ne urmareste toata viata:-s

| alexeanca a răspuns:

Nu scapi niciodata de miopie. Lentilele de contact sunt cea mai buna alegere, am un an de cand le port, iar acum am 15 ani, deci varsta nu e un impediment.Totul tine de o stricta igiena(te speli pe maini inainte de a ti le pune si inainte de a ti le da jos). Nu te lua dupa nespecialisti care spun ca lentilele se folosesc dupa 18 ani, in strainatate sunt folosite chiar si la bebelusi.
Operatia nu e recomandata pentru ca nu are rezultate definitive, dupa cativa ani miopia revine.
Sfaturile astea le-am primit de la oftamologul meu, un medic cu mare experienta in domeniu.

| alexeanca a răspuns:

@Biby e normal sa te simti complexata, nimanui nu-i face placere sa poarte ochelari.Sunt si foarte incomozi, indiferent de calitatea lor, pe mine ma deranjau teribil.Incearca lentile de contact, sa vezi ce schimbare.

| Biby explică:

@ 7h30:
Eu am 10 ani si am miopie, de asta am intrebat.
Pentru mine nu sunt doar niste simpli ochelari.
Ma simt foarte complexata din cauza asta si arat urat cu ei.sad

| Biby explică:

@7h30
Ma simt asa pentru ca multi se uita la mine urat si mi-am pierdut din prieteni din cauza ochelarilor.straight face

| Biby explică:

@7h30
Multumesc pentru sfaturi!happy

| TeoPT a răspuns:

Miopia nu este o boala grava care sa te deranjeze sau sa te incomodeze. Pur si simplu este nesemnificativa, de ce sa ajungi la operatie cu laser cand poti sa porti niste amarati de ochelari?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TeoPT):

Iti spun eu ca te deranjeaza si te incomodeaza e o boala!
E ca atunci cand vrei sa faci un copil, nu poti si adopti, nu e acelasi lucru.
Ochelarii nu fac decat sa faca miopia sa avanseze, dar unii oameni vor sa scape de boala si sa vada ei cu ochii lor nu cu un aparat care sa ii ajute.

| TeoPT a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa, nu imi mai spune tu, ca am si eu miopie, stiu despre ce-i vorba in propozitie.
Pe mine unul nu ma incomodeaza. Si chiar nu mi se pare ceva grav.

| TeoPT a răspuns:

@Biby
Si eu am 13 ani si miopie.
De ce sa te simti complexata? straight face

| TeoPT a răspuns:

@BiByEmOGiRl
Pai aia se mai numesc prieteni daca au fugit de langa tine pentru ca porti ochelari? Se poate spune ca ochelarii te-au ajutat sa "vezi mai bine" cine iti este prieten si cine nu.happy Nu e nimic rau sa porti ochelari, multa lume poarta. Mie imi sta chiar mai bine cu ochelari decat fara. Si la mine se uita unii urat, am putini prieteni, putini dar buni. Daca ai spus ca "ti-au fugit din prieteni din cauza ochelarilor", nu ti-au fugit din prieteni, prietenii au ramas langa tine.happy Inveseleste-te, nu e sfarsitul lumii daca porti ochelari. Lasa-i pe ceilalti sa zica ce vor ei, atata timp cat ai prieteni cu care iti poti impartasii opiniile, sa nu iti pese de altii. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La intrebarea 3 este da...la 1 da doar daca te rogi si iei ce-ti spune doctorul si la 2 pai depinde ce probleme ai daca de la o varsta mai mica ai nevoie de ei atunci da. La varsta la care iti apar problemele astea. Dar nu-mi mai poti da fundita. Daria

| SRM a răspuns:

Salut!

1. De miopie se poate scapa si in mod natural prin intermediul anumitor exercitii pentru ochi speciale pentru eliminarea miopiei. Daca pe langa asta adopti si o alimentatie sanatoasa bogata in vitamine si minerale si inlocuiesti anumite obiceiuri rele care iti dauneaza vederea cu altele bune, vei avea sanse garantat sa-ti elimini dioptriile.

2. Gasesti mai multe informatii utile despre lentile corectoare(ochelari si lentile de contact) aici: http://vedereperfecta.com/fara-ochelari-de-vedere

3. Se face numai peste 18 ani, insa sunt alte lucruri mai importante pe care trebuie sa le stii despre operatia cu laser: http://vedereperfecta.com/operatia-lasik-avantaje-si-dezavantaje