| Ada477 a întrebat:

Buna. Am o întrebare. Astăzi când am luat o pastilă(menționez că eu pisez pastilele pentru că nu pot să le înghit) și când am luat-o cu suc, pentru a nu-i simți gustul oribil am incercat sa o înghit foarte repede. Problema este că atunci când am înghițit-o m-am forțat pentru a o înghiți și m-a durut rău in piept. Întrebarea mea este, daca e posibil să-mi fi rupt ceva pe acolo și dacă nu, de ce m-a durut atunci când am înghițit-o repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O pastial se inghite mult mai usorr decat o bucata de paine, fiind mult mai mica decat o inghiturtura de mancare.
Asadar este doar imaginatia ta, care iti joaca feste.

| sierra1 a răspuns:

Ai inghițit cumva aer?

| mihai69 a răspuns:

Pastilele NU trebuie pisate; unele au un înveliș protector ca să poată trece prin acidul din stomac fără să fie dizolvate, pentru a putea duce substanțele active mai departe în tractul digestiv. Tu dacă le fărâmi le distrugi. Degeaba te mai chinui să înghiți, ele nu mai își pot face efectul.
De rupt, nu ți-ai rupt nimic. Posibil să îți fi forțat epiglota și de aceea te doare.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru Ada477):

Ba da - poți merge la un psiholog să te scape de acest blocaj.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru Ada477):

Nu ai găsit omul potrivit. Nu renunța, caută pe unul peiceput!

| BuLaNNNeL a răspuns:

De rupt nu ți-ai rupt nimic.
Câți ani ai de "nu poți" înghiți pastile? Chestia asta e un blocaj mental, o frica pe care ți-o impui singura, o piedică.

Răspuns utilizator avertizat
| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Ada477):

E un blocaj mental, încearcă cu o pastiluță mică (gen metoclopramid, bineînțeles, nu le lua de capul tau), pe măsură ce vei reuși cu astea mici, vei prinde încredere în tine. O ți pe limbă, iei o gura de apa și pur și simplu înghiți apa, nu te gândești la ea.