| Rebe0201 a întrebat:

Buna, am o întrebare, sunt intr-o situație nasoala. In urma cu 2 săptămâni am făcut întrerupere de sarcina și am făcut azi un test, mi-a arătat ca sunt însărcinată in 2 3 săptămâni, cum e posibil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sigur nu ai facut sex după avort? Că adevărul gol goluț numai tu îl stii, aici poti spune tu ce vrei ca nu cunoaste m situatia ta. Ce vârstă ai? Si din ce motive ai facut intrerupere de sarcină? Si daca se va constata de către medici că ai fi din nou însărcinată ce vei face? Iar intrerupere de sarcină? Si iar sex si tot asa vei pune aceeasi intrebare?

| Rebe0201 explică (pentru CristiDinBucuresti):

In primul rând m-am simțit foarte rau după avort dureri foarte mari am fost la ei și mi-a u zis ca sunt ok ca e normal și vorbesc de o samptaman in urma și acum sunt însărcinată in 2 3 săptămâni nu am gun sa rămân fără sa fac ceva sunt cumva sfânta eu subt conștientă ca nu ai voie după avort sa faci asta deci nu sunt nebuna cum e posibil asta

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cum sa fii insarcinata, stai linistita!
Este normal sa arate asa, deoarece corpul tau are inca prezent hormonul respectiv.
Dureaza 4 saptamani sa scapi de el si corpul sa-si revina si sa se vindece!
Ai mare grija, ca pana la venirea urmatoarei menstre nu este indicat sa ai sex, putand sa ramai imediat insarcinata.
De altfel este indicat sa lasi corpul sa se refaca si sa se vindece, uterul ajungand la masura normala, colul uterin ranit si tumefiat, la fel.

| Rebe0201 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos sunt deja intr-o situație urâta prin ce am trecut și ar fi culmea sa fiu din nou însărcinată fără sa întrețin o relație sexual am simptome de voma nimic msi mult? am făcut și testul clear blue îmi arată ca sunt in 2 3 săptămâni

| Violleta2022 a răspuns (pentru Rebe0201):

Simptomele de voma sunt din cauza stresului pe care ti l-ai indus.
cat priveste ce arata testerul de sarcina, ti-am spus sa nu te stresezi, ca-i normal sa arate asa dupa un avort, corpul avand inca hormonii sarcinii prezenti. Necesita 3-4 saptamani sa se elibereze de ei, dar stai linistita ca sarcina nu mai exista!

| Raducons a răspuns:

Nu vomita nimeni din stres, cel putin eu nu am mai vazut pana acum, mai bine intreaba un medic, sper ca sa nu fii nevoita sa repeti fapta.

| Bonbardieruldeweekend a răspuns:

Avort crying de ce asa? Ma doare sufletul cand aud de chestii de astea. Din ce cauza?

| alecsutz32 a răspuns:

Sanse sa ramai insarcinata dupa avort sunt! Sunt multi factori pro si contra.https://www.totuldespremame.ro/......a-un-avort