| Deutsa15 a întrebat:

.Am o problema care imi da batai de cap.Mi-am facut pedichiura intr-o zi si mi-am taiat colturile de la degetele de la picioare.Nu am crezut ca vor fi probleme pentru ca am mai facut chestia asta, insa dupa 2 saptamani mi s-a umflat coltul degetului mare de la picior.Nu prea am acordat importanta, am crezut ca este ceva trecator.Insa zona a devenit foarte sensibila,ma doare foarte tare daca merg destul de mult pe jos,daca ating zona,deci mai pe scurt nu pot purta adidasi, balerini, nu pot sta cu degetul mare lipit de celelalte degete.Am incercat tot felul de "leacuri" insa fara efect.Mi s-a spus ca ar putea fi vorba despre panaritiu.Insa eu NU am infectie.e doar umflat, rosu si ma doare. Aveti idee ce as putea face(de o luna e durerea)?(in afara de medic)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CrAzY a răspuns:

E vorba de unghie incarnata.Incearca cu bai de cloramina T sin(4 tablete pisate la un l de apa fiarta si racita)timp de 20 de minute in fiecare seara si cauta sa iti tragi pielea care acopera coltul ca sa intre apa acolo.Iti recomanda asta pentru ca mama mea lucreaza in domeniu de specialitate. Daca nu iti trece, singura rezolvare este interventia chirurgicala, aceea de a scoate coltul incarnat si matricea unghiei pentru a-i schimba tiparul de crestere. Funda?

| Deutsa15 explică (pentru CrAzY):

Eu imi taiasem din greseala si o bucata de carne, iar unghia a inceput sa creasca prin interior cred, pentru ca ieri am reusit sa scot"coltul " unghiei si acum la apasare nu ma mai doare deloc! insa zona a ramas rosie si ai idee ce as putea pune pentru a nu se infecta?(Funda)

3 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Iti zic eu ce faci! iei un ac subtire si intepi locul pe langa unghie! o sa iasa puroi de acolo sau sange dupa care dai cu o crema de tetraciclina sau baneocin. sa nu te sperii trece intr-o saptamana cel mult. Acelasi lucru l-am avut eu acu cateva zile la degetu mare am intepat cu acu pe langa unghie unde ma durea si am scos puroiu o sa te simti de 1000 ma ibine chiar pe loc!

| Erika_Sofron_1977 a răspuns:

O crema cu tetraciclina sau cu baneocin(produse romanesti ieftine si bune)ar fi fost indicata in faza de inceput, cand se rosea si devenea sensibil.acu,nu stiu.in cazul in care durerea se accentueaza, si poate aparea chiar si febra...atunci nu ai de ales, trebuie sa te vada un medic.