| 03052003 a întrebat:

Hey tpu.Ieri imi luasem o pereche de balerini cand am iesit pe afara dar nu m-am putut abtine si m-am bagat la puuutin la un fotbal. Terenul era ud si eu am alergat, am alunecat si am cazut.Nu stiu cum am cazut dar m-am ranit la baza degetului mare si mai pe degetul mare.Nu stiu cum am reusit.Am plecat acasa,am spalat zona,am vazut ca cele doua rani erau jupuite de piele, am pus plasture.Am crezut ca nu se intampla nimic daca ies azi pe afara si parea totul ok.Am ajuns acasa am spalat iar zona acum vad ca zona respectiva s-am umflat si este calda.Cred ca am facut infectie.
Cum tratez infectia asta? Cel mai rapid si util raspuns are funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mircea049202 a răspuns:

Părerea mea, scoate orice pansament de pe rana, pune apa oxigenată(gasesti la farmacie). Nu mai pune sub nici o forma nimic pe rana si las'o sa se usuce fara sa mai pui mana pe ea, si sa eviți sa iei coaja si s'o uzi. In puțin timp coaja va cădea si zona va fi vindecata. Nu pune sare carpe ude si prostii acolo ca nu se mai vindeca in veci! Noroc!

4 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Ia de la farmacie o crema cu antibiotic

| Betty12345678 a răspuns:

Spirt.Cel mai indicat e sa mergi la medic, sau sa ceri sfatul unui farmacist.

| Mihaelablabla a răspuns:

Betadina și apoi Baneocin (praf) sau ceva asemănător recomandat de farmacistă.

| Visatoarea001 a răspuns:

Pai, daca este o rana deschisa infectata, ai putea sa te duci la doctor sa iti prescrie un tratament, insa daca vrei sa iti vindeci rana acasa ai putea inmuia zona afectata in apa calda sau poti pune o carpa uda si calda pe rana de 3 ori pe zi si stai cu ea 20 de minute (foloseste o solutie calda de apa sarata adica 2 linguri de sare intr-un lintru de apa). Continui asa in fiecare zi pana cand rana ti se vindeca.
Sper ca te-am ajutat!