| XcrisSSx a întrebat:

Am o problema în legătură cu acneea.În urma cu o luna am fost la dermatolog.Acesta mi-a prescris skinoren crema, isotrexin, cleanhydra de la avene ca și crema hidratanta și antibiotice pastile. O săptămână și ceva a mers totul bine, parcă se mai vedea o îmbunătățire, dar acum sunt și mai plin ca la început. De fiecare data când dau cremele pe fata mi se unge foarte tare.Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Holy2010 a răspuns:

Mda. Am incercat si eu toate cele de mai sus fara rezultat. Peroxidul de Benzoil e singurul care functioneaza si usca tenul. Imposibil sa ai ten gras daca il folosesti. Nu este in farmacii...eu iau Benzacne de pe olx de la cineva din Cluj si nu mai am acnee din a doua sapt de utilizare.

| jon987654321 a răspuns:

Depinde de ce antibiotic... daca este unul puternic la inceput prima luna o sa ai mai multe pentru ca o sa scoata tot afara dupa ceva timp o sa treaca. daca e grav va trebuie sa tii un tratament de vreo 4 luni cel putin pentru rezultate ..si eu am avut probleme in urma cu ceva ani ..si am facut cu sotret antibiotic ..la inceput au fost mai multe dupa 2 luni nimica...deci probabil ca acuma iti scoate tot afara.

| XcrisSSx explică:

Doxicilina îi antibioticul.

| jon987654321 a răspuns (pentru XcrisSSx):

Am auzit de el...eu cand am facut tratament-ul m-am informat de sotret si am zis decat sa fac multe si inutile mai bine unul si bun. daca ai acnee juvenila ...mai grava eu iti recomand sa mergi la un dermatolog si sa iti de-a tratament cu sotret il faci 3 4 luni.acuma ca e vara nu ai sa ai voie la soare deloc ai sa ai buzele uscate.dar cu siguranta cu sotret nu vei mai avea probleme pe viitor eu ce-l putin am scapat si nu am mai avut probleme.