| cevazacelamineintorace a întrebat:

De ce imi tot cade parul, adica atunci cand fac baie? Imi cade un pumn de par.Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Căderea firelor de păr este absolut normală dacă nu depășește maxim 80 de fire, are rol de regenerare.
O cădere abundentă poate fi de natură hormonală, stres, mediu toxic sau șamponul.
Trebuie investigat și diagnosticul diferențial pune tratamentul adecvat afecțiunii.
Pa, pa.

| tyana a răspuns:

Si eu am crezut ca este normal, pentru ca am parul lung, dar sa stii ca nu este asa. Mi-am luat vitamine(supradyn) pe gura si fiole de revalid cu care mi-am masat pielea capului.Acum la baie rar mai vad cate un fir de par.Revalid am folosit cam doua fiole pe zi, dimineata si seara.Are un miros placut si un efect nemaipomenit. Cel putin in cazul meu a dat rezultate foarte bune!

soothe
| soothe a răspuns:

Nu este normal; asta se leaga de multe alte lucruri; poate ar trebui sa ne spui ce schimbari sau probleme majore ai avut in ultima vreme;

| anad a răspuns:

Sunt mai multe cauze: stresul, poluarea, inaintarea in varsta, calvitia(exista si la femei si se manifesta prin caderea firelor de par de pe toata suprafata nu numai din varful capului), prinderea parului cu bentite si clame, vopsitul, permanentul, produsele de infrumusetare si intretinere, toate pot fi posibile cauze.Si imediat dupa nastere e posibil sa apara aceasta problema.

| andreea4ever a răspuns:

Si mie imi cade la fel de mult.Trebuie sa stii ca e normal sa iti cada intre 70-100 fire de par pe zi.

Daca totusi ti se pare ca iti cade pre mult, incearca un tratament cu sampoate anti caderea parului sau.

Sper ca te-am ajutat
pup la tine:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal e aprox 100 de fire pe zi.

O masca anticadere pe care o recomand tuturor e gălbenuș de ou cu ulei de măsline aplicat pe parul umed o data pe săptămână.

Răspuns utilizator avertizat
| taurus a răspuns:

POATE ESTE PE CAUZA DE STRES... daca nu este pe fonduld e stres... incearca un tratament anti caderea parului