| Florentina_Mariana_1996 a întrebat:

Buna am și eu o întrebare TPU mi-am extras și eu doua masele de jos acum 2 săptămâni acum 3 zile am fost la institutul de stomatologie din București și mi-a spus că nu am probleme la extracție sa continui cu tratament dar acum am alta problema nu știu de ce dar mi-a ieșit tot pe partea cu extracția dar decât că sus un abces dentar dar nu mă doare când apăsați pe el dar il simt când ating cu limba ce fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Abcesul acela este de fapt o infectie, intilnită frecvaent la persoanele care sufera de paradontoza, clăteste bine gura cu apă de gură, spala te de 2 ori pe dinti, si daca abcesul devine dureros, trebuie sa te prezinti urgent la medicul stomatolog cel care ti a scos maselele, si sa i spui situatia, cel mai bine inainte de a te duce la dentist, te duci si faci o radiografie panoramica la dinti, ca medicul sa vada exact cauza, radiografiile se fac pe bulevardul Corneliu Coposu, zona Unirii, si costă 70 lei. Rogi medicul dentist sa ti dea trimitere ca fara nu stiu daca face sau costă mai mult. Ce varsta ai?

| Florentina_Mariana_1996 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Buna 21 am da am fost la medicul stomatolog acum nu mai am probleme cu extracția dar mi-a ieșit ce am specificat mai sus

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Florentina_Mariana_1996):

Cumpăra de la farmacie glicerină boraxata cu stamicin, si dai pe zona cu abces, pui cu un betisor de urechi in glicerina si dai in gură pe abcesul ala.