| Andreea2606 a întrebat:

Am si eu o problema. Mi s-a recomandat de catre medic ca si trstament pt o candidoza spalaturi vaginale cu ceai de pelin, galbenele in care sa dizolv un plic de tantum rosa. Problema este ca mi a venit si menstruatia si nu stiu daca mai am voie sa continu irigatiil?!

Multumesc anticipat pt raspuns si dau fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoyDupuis a răspuns:

Tratamentul il faci dupa ce-ti trece menstruatia! happy
Daca l-ai inceput deja, dupa, iei tratamentul de la inceput.
week-end placut!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, Tantum Rosa NU se dizolvă în ceai!
Spălăturile/irigaţiile vaginale se fac cu apă fiartă şi răcită ( NU cu apă plată )!

De asemenea, foarte RAR am întâlnit ginecolog care să recomande ( "ca tratament" ) spălăturile cu ceai de pelin şi/sau galbenele!
Acestea sunt "remedii naturiste" ( din popor )...

Mai mult, ar fi TREBUIT să începi tratamentul după menstră sau înainte - să fi calculat să ai la dispoziţie 10 zile "libere" pentru a putea termina tratamentul...
Acum, dacă tot l-ai început, NU se întrerupe deoarece, la "reluare", NU va mai avea acelaşi rezultat ( sau deloc )!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Conţinutul unui plic de Tantum Rosa se dizolvă în 0, 5 l de apă fiartă şi răcită ( la temperatura camerei sau mai călduţă, NU fierbinte ) şi se foloseşte la o singură administrare LENTĂ cu ajutorul irigatorului ( care se introduce PROFUND vaginal ).

Pentru detalii vezi Prospectele de la linkul :
http://www.tantumrosa.ro/prospect

http://www.medipedia.ro/......-ROSA.aspx

http://www.pcfarm.ro/produs/2149/Irigator-Tantum-Rosa

Tratamentul se face în modul următor :
Cam cu o oră ÎNAINTE de culcare se fac spălăturile vaginale cu Tantum Rosa ( cu multă RĂBDARE, deoarece TREBUIE să păstrezi soluţia cât mai mult timp în vagin ), care durează cam 30 minute.
Apoi, se tamponează uşor zona externă pentru uscare.
După aceea se aplică alte tratamente ( prescrise de medic ) : ovule, cremă,...