| AntonelaCK a întrebat:

Buna! Am ținut un tratament pentru candida cu polyginax, după 2 sapt au reapărut mancarimile și am luat canesten uno + 4 zile de viviflor. Ideea este ca la o zi după terminarea tratamentului, am avut contact sexual protejat și am sângerat. A2a zi am avut câteva secretii maronii, care s-au oprit și am revenit la secretia normala.
Astăzi am fost la gineco și mi.a făcut o ecografie transvaginala, spunandu mi ca totul e ok și ca e posibil sa fii fost o dereglare hormonala sau ceva legat de ovulatie. ( am facut si test de sarcina, e negativ big grin )
Urmează sa fac papa Nicolau, dar în zilele 10-14, deci nu pot în acest moment.

Voi ce părere aveți? Este ok transvaginala si dacă ar fi fost ceva mai grav s-ar fi văzut la aceasta eco?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dragă trebuia sa te abtii de la sex pana cand scapi definitiv de candida, ca daca tot faci sex pe perioada tratamentului degeaba i ei acel tratament, abtine te ca nu ai 2 ani, intelege odata ca trebuie saa lasi organismului timp sa se vindece numai fă sex ce este asa greu?

| AntonelaCK explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am spus ca am ținut, ceea ce înseamnă că l-am terminat.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AntonelaCK):

Si te poti reinfecta din nou daca partenerul tau nu a facut tratament sau a facut incomplet si s-a dus pe la altele de unde ia candida si ti o aduce tie cadou, dar daca nu intelegi sa fi sanatoasa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe lînga faptul ca tu faci tratament impotriva candidei, trebuie si partenerul cu care faci sex sa faca si el acelasi tratament si sa numai faca sex pana la vindecarea completă, degeaba te vindeci tu daca el este infectat ca sigur el merge la altele si vine inapoi la tine face ti sex si te reinfectezi, o sa apara mincarimile nonstop. Abstinenta sexuala asta trebuie sa faceti amindoi, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Candida recidiveaza daca tratamnetul NU este facut corect, sau ai avut sex.
Sexul este total interzis pana la vindecarea completa!

Tratamnetul este obligatoriu pentru ambii partneri de sex, fiindca va tot contaminati/infectati unul de la altul daca unul din voi nu face tratamentul corect pana la capat, incat sa scapati d einfectie.

La ecografia transvagianala este imposibil sa se vada infectia bacteriana cu candida sau alte boli cu transmitere sexuala Aceea se vede numai la testul citologic (papanicolau).