| clara23111 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati cu o dieta sau niste sfaturi pentru a scapa de grasimea abdominala. Nu reusesc deloc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anddreee a răspuns:

Sport faci? Poate de-asta nu reusesti. Exercitiile cardio sunt cele mai bune, cauta pe youtube "cardio exercises" si alegi ce-ti place si faci de 4-5 ori/saptamana.
Evident ca trebuie sa ai grija si cu alimentatia, dar nu iti trebuie nu stiu ce dieta inventata de nu stiu ce doctor.
Doar trebuie sa mananci chestii sanatoase (fara prajeli, dulciuri, snackuri, sucuri), 3 mese pe zi - dimineata, pranz si seara care constau in iaurturi cu 0% grasime, carne de pui/vita/curcan la gratar sau cuptor, peste (ton la conserva sau orice fel de peste la cuptor) la care adaugi o salata cu tot felul de legume sau ciuperci la cuptor sau legume mexicane perpelite putin in tigaie. Oua fierte sau omleta facuta la cuptor fara ulei. Iaurtul il poti manca cu cereale, dar sa te uiti la ingrediente sa fie fara zahar. (au cei de la firma Solaris daca ai sa gasesti pe la magazinele naturiste sau in magazinele mari). Daca ti se face foame intre mese mananca un fruct: un mar, o portocala, un grapefruit etc. Bea multa apa.

Bafta! happy

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu fac sport de 3 zile si sincer simt ca slabesc, am renunt la zahar,paine in prima faza,maine intru in a doua faza renunt la orice ce e carbohidtrat oblig corpul sa consume propia grasime,practic ma infometez dar pacalesc creierul mancand carne care i opreste starea de foamete,observari,de cand fac sport numai am pofta de mancare, si ca sa acelerez acest proces face sport, te invit si pe tine sa faci la fel,du-te cumpara ceai verde si manca doar proteine vezi alimente bogate in proteine,carnea nu ingrasa, carne de pui fiarta, porc, peste, vita, branza da fara grasime, http://adiograsime.ucoz.ro/
stiintific vb ridicarea de greutati si cardio obliga corpul sa slabeasca si proteine nu cum sa nu slabesti sincer, du-te cumpara 2 gantere de 5kg apucate de o dieta proteica si sport

| RAY a răspuns:

Nu uita baza metabolismului
prima oara arde zaharoza/carbohidtrati apoi converteste grasimea in energie,la urma proteina,pentru a converti proteina in energie necesita un mare efort pentru organism,singura care ofera o stare de satisatie este proteina, una e sa mergi la sapa cu un mar /slanina sau cu o bucata de gratar da, renunta la paine, zahar,dulciuri,sucuri, eu mi-am luat cantar,tine un jurnal tot ce manci,manca mai putin, bea apa mai multa, grasimea aia e cea mai enervanta grasime e maro =da bolii de inima, diabet, hipertensiune

| clara23111 explică:

Incerc sa fac abdomene dar nu prea observ rezultate