Întrebare recomandată | Maria_7770 a întrebat:

Ce sa fac daca nu am primit cardul acela de sanatate? Este obligatoriu? Am 18 ani, am facut in septembrie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai implinit 18 ani si esti asigurata medical ( fie ca platesti asigurarea, fie ca esti elev sau student, fie ca esti angajat) atunci cand te vei prezenta prima data la medicul de familie( sau la orice alt furnizor de servicii aflat in relatii contractuale cu Casa de Sanatate) vei fi inregistrata automat in sistem. Dupa prima inregistrare in sistem se va genera tiparirea cardului iar acesta iti va fi trimis prin posta sau il poti ridica de la medicul de familie.Nu stiu sa-ti spun in cat timp vei primi cardul de la aceasta prima inregistrare in sistem. Ceea ce este important este sa ai calitatea de asigurat la sistemul national de sanatate --- daca nu esti asigurata nu vei avea card!

| Maria_7770 explică (pentru alessia5158):

Multumesc pentru ajutor :*

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu il are la CNAS ceri o dovada de asigurat (numai daca muncesti ti se elibereaza) care tine 3 luni apoi cand expira dovada mergi sa ridici cardul. Cu dovada respectiva mergi la medic sa obtii tratament sau consult medical.

| Drolja a răspuns:

Trebuie să faci o cerere către casa de asigurări de sănătate din oraşul/reşedinţa judeţului tău. După ce o completezi, trebuie să o predai sau să o trimiţi prin fax.
Este obligatoriu.
Dacă nu te descurci, scrie-mi în privat.

| unprietenaproape a răspuns:

Daca nu esti in invatamant si nu esti asigurat nu il primesti.

| Harley18 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, l-ai primit pana acum?

| Ionut_Oana-Roxana_1989 a răspuns:

Asiguratul poate să îşi ridice personal cardul de sănătate de la casa de asigurări în a cărei evidenţă se află

| ellebrandusa a răspuns:

Nici eu nu l-am primit..nici nu il astept!

| LaPrincesaDeHielo a răspuns:

Si eu am 18 ani si nu am primit cardul. Trebuie sa te duci cu buletinul la Casa de Asigurari de Sanatate

| Maria_7770 explică:

Sunt eleva