| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa imi scot gandurile asa zise,,negative,, din constiet si subconstient? Nu stiu cum sa fac asta si promit fuda si voturi atunci cand o sa pot da, dar va rog dati-mi un raspuns bun! Si un site e fff bun! Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Dar de ce o fata asa sweet happy ca tine are ganduri negre? Hm? Eu nu cred ca ai motive, daca apreciezi ce ai primit de la viata si esti optimista, sigur vei fi mai vesela. Gandeste-te inapoi si numara de cate ori ti-a fost greu si ai trecut peste... Nu poti sa numeri,asa e? Dar de fiecare data ai trecut peste, cu putin noros, cu putin ajutor sau cu fortele proprii. Si tot la fel se va intampla si de acum inainte, oricat de greu ti-ar fi, vei trece peste orice si vei iesi castigatoare! Daca vrei, vorbim in privat, imi dai mesaj.

| valentingb a răspuns (pentru valentingb):

M-ai scos din lista de prieteni si acum nu mai pot sa iti dau mesaj. Te ajut, dar adauga-ma din nou in lista.

| anonim_4396 explică (pentru valentingb):

Doua lcruri:
1.Nu te-am adaugat niciodata in lista de prieteni
2.Eu pot sa iti scriu mesaje.

| valentingb a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei bine, am putut sa iti trimit un mesaj, dar acum imi spune ca utilizatorul accepta mesaje doar de la prieteni. Daca vrei sa te ajut, accepta-mi cererea, daca nu, nu o accepta. E alegerea ta, eu nu ma supar.

| anonim_4396 explică (pentru valentingb):

Nu e adevarat...setarea e pentru toti.Incearca si vezi!

14 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Inconstient, nu subconstient! Termenul e folosit gresit!
In inconstient se afla toate aceste informatii care deseori ies in constient prin intermediul viselor, al actelor ratate, etc. Toate traumele, toate episoadele ce ne-au marcat de-a lungul vietii, tot ce refuzam sa acceptam ce ne dorim-mai ales dpdv sexual, tot se afla acolo. Mare parte din bolile psihice isi gasesc rezolvarea atunci cand gasim ce e stricat in inconstient!
(FREUD!)
Si nu inconstientul face un anumit lucru cu putinta, si faptul ca ne gandim la el intens ne motiveaza spre reusita. De fapt asta e marele``the secret``. Filmul e putin exagerat (din punctul meu de vedere).

Iar in legatura cu aceste ganduri e esential sa afli de unde au aparaut, ce anume le-a creat pentru a putea sa elimini acel ceva. Daca tot ai zis de INconstient poti sa incerci sa mergi la un psiholog(psihanalist sau experientialist) si sa afli de unde provin si cum sa le elimini.

| FastAndFurious a răspuns:

Gandurile alea nu sunt asa zise, sunt chiar negative. Te panichezi des, ai temeri, nu ai incredere nici in tine si nici in altii, te gandesti des la esec etc.
Daca lucrezi la constient, incet -incet si subconstientul se repara.
Ideea e ca ai tendinta de a reveni des la starea ta de " normalitate" negativa. Asa te simti tu bine. Ia-o ca pe o dieta unde trebuie sa muncesti si sa-ti pui vointa la incercare.
Iti recomand pentru inceput o carte usoara, din care am aplicat si eu destule pentru a-mi imbunatati mentalitatea: Prentice Mulford- " In zarea nemuriri"

| kiv1990 a răspuns:

Stii, trebuie sa incerci sa te gindesti/sa-ti ocupi mintea cu altceva, de ex incearca sa vezi un film comedie(police academy1) risul te va abtine sa te gindesti negativ/ sau poti sa iesi undeva cu prietenii(de asemenea iti va lua disperarea)/sau poti sa discuti cu cineva pe net

| matesanosa a răspuns:

Subconstientul este sediul emotiilor, dorintelor, sentimentelor si trairile latente in om; este insasi forta creatoare in fiinta umana.deci daca dar daca vei gandi in negativ, atunci se vor manifesta mereu doar forțe negative. Acesta este modelul, aparent simplu, in care lucreaza permanent mentalul.esential de retinut este ca, odata ce o idee a fost acceptata de catre subconstient, acesta incepe practic imediat sa actioneze, pentru ca ideea sa devina realitate.Subconstientul accepta ceea ce ii este impus sau, cu alte cuvinte, ceea ce gandesti in mod permanent. Subconstientul nu judeca faptele, asa cum o face mentalul constient ci, dupa cum am spus, este asemenea pamantului care primeste orice fel de seminte, fie bune, fie rele.De exemplu, daca in mod constient accepti ceva ca fiind adevar, chiar daca acea idee era falsa, subconstientul tau o va face cu putinta si va materializa ideea respectiva, in modul pe care tu il astepti.

| FastAndFurious a răspuns (pentru matesanosa):

Ceva mai complicat nu poti?

| matesanosa a răspuns (pentru FastAndFurious):

Nu am cu cine juca biliard pe mess la ora astawinkingsi e mult pana dimineata pana ies de la servici

| FastAndFurious a răspuns (pentru matesanosa):

laughing)

| matesanosa a răspuns (pentru FastAndFurious):

Si-i explicam lui/ei cum fuctioneaza subconstientul(nu degeaba am frecat bancile la faculta cand aveam timp)

| FastAndFurious a răspuns (pentru matesanosa):

Trebuia sa te opresti la prima explicatie, aia cu biliardul; in rest google merge la totiwinking

| matesanosa a răspuns (pentru FastAndFurious):

Pai dap. uneori e de ajuns un singur like